Kapka naděje na záchranu kriticky ohrožených zvířat

Autor:

Foto: Pixabay

Křehký ekosystém na Galapágách bude chránit ambiciózní projekt. Ten bude financovat americký herec Leonardo di Caprio.

Galapágy jsou posledním nedotčeným rájem na zemi. 98% rozlohy nyní tvoří národní park. V tomto ráji žijou zvířata, která kdysi inspirovala Darwinga k vytvoření evoluční teorie. Bohužel tento svět je ohrožený a každý rok je nebezpečnější a zákeřnější. Galapágy jsou rovněž atraktivní pro turisty, avšak nutno podotknout, že se stále jedná o velmi choulostivý ekosystém, kterému by se měly raději uzavřít brány pro všechny turisty světa, protože právě teď nastal okamžik, kdy Galapágy zvoní na poplach a nachází se v kritickém bodu své existence.

Foto: pixabay – želva obrovská

Na záchranný projekt plánuje herec vynaložit 43 milionů amerických dolarů. Charita nebude zaměřená jen na podporu téměř vyhynulých druhů zvířat, ale taky na pomoc domorodcům a ochráncům přírody operující na Galapágách. Pomoc bude zaměřena také na vysazení 13 místně vyhynulých živočichů. Mezi tyto druhy patří právě želva obrovská nebo leguán růžový.

Tato zvířata z ostrova Florean zmizela především kvůli zavlečení divokých koček a potkanů. Bohužel tito živočichové ohrožují místní ekosystém a snižují tím i počet endemických rostlin a zvířat. Jakmile se odstraní invazivní druhy – a to nutně neznamená, že budou utraceni – musí se začít chránit celý ostrov a vyhnout se návratu nových druhů, které by mohly ty ohrožené znovu ohrozit. Aspekt biologické bezpečnosti je velmi důležitý, a pokud se na tom lidé nebudou podílet, nestane se to.