Karta nebo hotovost? Věčné dilema cestovatelů

Autor:

Ještě před tím, než se vrhnete na vyměňování peněz v bance nebo ve směnárně, byste si měli zjistit, v jaké oblasti budete bydlet. Důležité je také vědět, zda-li budete cestovat nebo se budete zdržovat jen v okolí hotelového komplexu. Také se vše liší podle toho jestli jedete do „civilizované“ země nebo ne. Někde uprostřed Afriky asi nenajdete moc bankomatů a pokud ano, tak pravidelné doplňování financí do něj nemusí být samozřejmost.

Rozhodovat se, která z těchto platebních možností je lepší, je téměř nemožné. Někde prostě postačí karta, jinde vám bude úplně k ničemu a bez drobných si nekoupíte ani vodu. Vždy se tedy rozhodujte dle destinace, do které vyrazíte a použijte přitom selský rozum.

Karta se hodí zejména do oblastí, kde je bankomat na každém rohu a nebo právě do míst, kdy budete utrácet jen v hotelu. Naopak hotovost je vhodná do míst, kde nejsou takové možnosti výměny peněz nebo výběru z bankomatů. Všeobecně se ale doporučuje mít u sebe alespoň nějaké drobné, přestože budete chtít využívat jen kartu. Ne všechny země vám budou tolerovat zaplacení za toaletu kartou.

Kde směnit peníze

Variant je několik – banka, směnárna nebo hotelová recepce. Peníze byste měli měnit před odjezdem na dovolenou, pokud to jde. Některé měny v ČR nekoupíte, proto si s výměnou musíte počkat, až do cílové destinace, ale pozor s sebou byste už měli mít eura nebo dolary, za které budete dále měnit. Ještě před tím než si vybere, kam půjdete měnit – podívejte se po kurzech, každé zařízení je může mít lehce odlišné.

Kurz za platbu

Nikdy si nenechávejte obchodníkem přepočítat cenu na naše koruny, protože nikde není psané, kolik si obchodník může určit svůj kurz. Raději plaťte rovnou v místní měně, aniž byste přepočítávali, mohli byste totiž zaplatit mnohokrát více. To samé platí v případě platby kartou v obchodě. Při přepočítávání peněz by mohl být kurz nevýhodný a zboží nebo potraviny by vyšly dráž, než když zaplatíte cenu takovou, jaká je na cenovce.

Vyběr z bankomatu

Před cestou je vhodné si zjistit, jaké poplatky za výběr z bankomatu v cizině zaplatíte. Pokud patříte do skupiny klientů, kterým se účtuje například sto korun nebo určitá procenta z výběru hotovost, pak se výběr z bankomatu v cizině zrovna dvakrát nevyplatí. Také se obloukem vyhýbejte službě, kterou vám bankomat nabídne a tím je – Dynamic currency conversion. Při volbě se vám zobrazí, kolik peněz se vám strhne v čekých korunách, jenže problém je, že bankomat opět použije svůj vlastní kurz, a to by mohlo být velmi nevýhodné. Raději se tedy řiďte místní měnou bez přepočítávání.

Budete-li se nacházet mimo Evropu, může se někdy stát, že vám bankomat zadrží kartu. V takovém případě volejte na info linku své banky a pokud vám to jazykové dovednosti dovolí, pak i tamní společnost banky a vyřešte s ní problém. Zadrženou kartu hlaste své bance vždy – pokud byste tak neučinili a byla by zneužita, ze ztracených peněz byste nedostali nic.

Foto: Pixabay