Kartička pojištěnce vám nemusí při cestování stačit

Autor:

Pokládáte si stejnou otázku po každé, když se chystáte do zahraničí? Pojistit se u komerční pojišťovny nebo ne? Stačí vám přeci kartička zdravotní pojišťovny. Ne vždy tomu tak ale je. Předně závisí na rozsahu daného pojištění a také na asistenčních službách, které nabízí.

Každý kdo má u sebe modrou kartičku pojištěnce, má zároveň totožnou kartičkou i Evropský průkaz zdravotního pojištění, jinak řečenou EHIC. Případnou zdravotní péči vám poskytnou nejen v Evropské unii, ale také ve Švýcarsku a v zemích Evropského hospodářského prostoru. Pozor si dejte pokud máte žlutou nebo zelenou kartičku, v tomto případě neplatí, že vám bude automaticky poskytnuta v Evropě zdravotní péče.

Pokud cestujete pouze s modrou kartičku, mějte vždy na paměti, že máte nárok na základní a nezbytně nutné poskytnutí zdravotní péče. Jakékoli další poplatky nejsou z veřejného pojištění hrazeny. Proto se jako vhodnější varianta jeví se připojistit u komerční pojišťovny, která kryje mnohem větší rozsah péče. Velkou výhodou je například asistenční služba, která klientům pomáhá nejen při komunikaci s lékaři.

Komerční cestovní pojištění vám pokryje například i náklady na případnou repatriaci. Stejně tak je nutné si zařídit takové pojištění při cestě mimo Evropu. Při výběru komerčního pojištění se také dívejte na maximální zálohy krytí a jejich podmínky. Čtěte i malá písmenka, která se vztahují zejména k výjimkám při extrémních sportech a podobně.

Při svých cestách do zahraničí využijte raději obě formy pojištění. Je to jistější a vyhnete se placení vysokých částek. Například úraz v Alpách včetně leteckého převozu vrtulníkem vás může stát i miliony, pokud nejste pojištěni. A propo komerční pojištění na určitou cestu vás vyjde sotva na pár stovek, někdy ani to ne.

Foto: pixabay