Když vám eroze ohrožuje maják, posuňte ho

Maják byl postaven v roce 1900 poblíž dánského města Lønstrup na pobřeží. Od té doby se dívá na svět a navádí námořníky bezpečně domů. Avšak okolní příroda je krutá, a tak se postupem času začala ztrácet i pevná země před majákem, a to dva metry každý rok. Když před majákem zůstalo už jen 6 metrů, musela se situace okamžitě řešit.

Maják byl postaven přibližně 60 metrů nad mořem na nejvyšším bodě pobřežního svahu. Kolem majáku se v průběhu let vytvořily písečné duny, avšak vlivem větru a eroze půdy, by se za pár let mohlo stát, že se maják zřítí do moře a nezbude po něm ani památka.

Chtělo to pár chytrých hlav a řešení se objevilo téměř hned. Maják, který mimochodem váží neuvěřitelných 720 tun, byl přesunut o 80 metrů do vnitrozemí, pomocí železných kolejnic. Tuto ojedinělou akci si nemohli nechat ujít ani místní obyvatelé. Celá akce stála pět milionů dánských korun.

Maják Rubjerg Knude Fyr tak na svém novém místě může zůstat dalších 40 let, než se bude muset vymyslet nové řešení pro jeho existenci.

Foto: pixabay


Místo pro vaše názory

Autor:

Zahraničí