Poradíme vám, čím se dopravit na svou dovolenou do zahraničí

Autor:

Z kalendáře si pomalu odškrtáváte dny a už se těšíte, až půjdete poslední den do práce, protože ten další strávíte na mnohem příjemnějším místě. Všude kolem písek a moře. Co víc si přát. Avšak v mysli stále zápasíte s jedinou myšlenkou a tou je, jak se na dovolenou dopravíte. Autobusem, autem či letadlem? Každý dopravní prostředek má v něčem své klady, ale i mínusy a je třeba si to dobře promyslet.

Letadlo

Dnes už je doba, že pokud pozorně hledáte, můžete letět prakticky kamkoli téměř zadarmo. Ceny letenek jsou proměnlivé a tak není problém při troše štěstí sehnat zpáteční letenky i za 500 korun. Stačí si sebou vzít jen příruční zavazadlo a máte vystaráno. Samozřejmě je třeba počítat, že u nízkonákladových společností si neužijete takový luxus jako u běžných společností, avšak i tak to splní účel. Dopravit se z bodu A do bodu B. Další výhodou letecké dopravy je úspora času. Zatímco autobusem se budete táhnout do Řecka celý den, letadlem tam budete zhruba za dvě až tři hodiny. Je třeba také myslet na to, že si musíte umět zařídit odvoz z letiště. Musíte si tedy dobře prostudovat tamější podmínky, ať nenalítnete nějakému chamtivému taxikáři. Na této varinantě pro cestování není téměř nic negativního, avšak existují lidé, kteří se létat bojí a tak raději využijí služeb jiného dopravce. Ostatně proč ne, pro každého létání není. Hlavně si před cestou nečtěte články o padajících letadlech nebo si nepouštějte katastrofické filmy.

Autobus

Tento dopravní prostředek je vhodný pro každého, kdo cestuje na kratší vzdálenosti a nebo nemá řidičský průkaz. Zřejmě autobus bude levnější než letadlo, i když se dobře podívejte, občas totiž můžete natrefit na výhodnější letenku než je jízdenka na autobus (Samozřejmě platí v případě, pokud cestujete dál než do sousedního Rakouska). Výhoda je, pokud jedete například na eurovíkend, tak vás autobus odveze přímo před hotel a pak vás zase vezme zpět domů. Nemusíte se tedy starat, jak se dostanete z nádraží. Je třeba také počítat s menším komfortem. Místa na nohy není mnoho a když nemáte štěstí na dobrého spolucestujícího vedle vás, tak vám to na náladě moc nepřidá. Negativní je také to, když se na vašem spoji vyskytnou lidé, kteří moc nehledí na své okolí a jsou až zbytečně moc hluční. Většinou se taky cestuje více jak 8 hodin a to už se slušně podepíše na vaši náladě a také rozbolavělých zádech. Další problém lze spatřit v tom, že autobus zastavuje jen na určitých místech, tudíž se nemůžete dojít podívat na tu pláž, kolem které jste jeli před 100 kilometry, protože místo zastavení na odpočinek bude jinde. Jedete dle přesného itineráře, který se většinou u eurovíkendů nemění, stejně tak jedete-li na vlastní pěst autobusem, řidič vám zřejmě také nezastaví tam, kde budete chtít vy.

Auto

Jeví se jako nejlepší varianta pro cestování do zahraničí, avšak také má své negativní stránky mezi které patří například benzín. Bohužel nikdo z nás nejezdí na vzduch a tak by se vám výlet autem do zahraničí mohl pěkně prodražit. Na druhou stranu plán cesty si určujete jen vy sami a tak je možné se odchýlit od trasy, protože jste zrovna na mapě našli krásné jezero, ke kterému se musíte jet podívat. Stejně tak pokud máte děti, je vhodnější cestovat autem, protože můžete zastavit kdykoliv. Přeci jen znáte to, chtějí čůrat, chtějí jíst, chtějí se …cokoliv si doplňte. Výhoda je také ta, že v cílové stanici můžete cestovat do okolí a vidět toho více, než jen strávit dovolenou na jednom místě, protože nechcete utrácet další peníze za půjčovaní auta. Před odjezdem si nezapomeňte projít dopravní předpisy v cizině, ať se vyhnete případným pokutám. Stejně tak je lepší mít po boku dobrého parťáka, který také vlastní řidičské oprávnění, abyste se mohli v řízení na dlouho trasu střídat. Pokud vás pojede víc, například parta kamarádů, můžete výrazně ušetřit za benzín, protože si jej rozpočítáte mezi sebe. Další výhoda bez pochyby je, že do kufru auta sbalíte víc věcí, tedy pokud zrovna nemáte Smarta.

Stopování

Ještě pár slov pro ty odvážnější z nás. Je velmi pravděpodobné, že touto variantou ušetříte nejvíce peněz, ale je třeba se zamyslet také nad svou bezpečností a situací v místě, kam jedete. Bohužel není samozřejmost, že vám vždy lidé zastaví a tak nezbývá nic jiného, než se spoléhat na ochotu ostatních lidí. Moc tuto variantu nedoporučujeme ani v případě, že máte dovolenou naplánovanou přesně na volné dny, mohlo by se vám to totiž nemile protáhnout a co pak?

Foto: Shutterstock.com