Kolébka vína leží u Černého moře. Nachází se zde skalní města i nejhlubší jeskyně na světě

Autor:

Chorvatsko, Řecko nebo třeba Kanárské ostrovy se mohou po čase okoukat. Pokud máte chuť zkusit něco nového, pak letošní léto patří Gruzii.

Kromě odpočinku na pláži vás čeká i dobrodružství v horách. Ochutnáte vynikající gastronomii a poznáte novou kulturu. Panenská příroda je třešničkou na dortu. Už dávno se nejedná o zemi, kam se vydávají pouze dobrodruzi s batůžkem. Velkým bonusem také je, že tam není přelidněno turisty! V  době, kdy v tradičních letních destinacích ceny rychle rostou, se cenově stále velmi příjemná Gruzie jednoznačně stane hitem,“ říká Petr Zapletal, předseda představenstva skupiny První investiční, která působí v Gruzii už čtyři roky. Čechům nabízí výhodnou ivestici v podobě koupě apartmánů, které se nacházejí v pětihvězdičkovém hotelu Magnetic Beach Resort ve městě Kobuleti.

V praxi to znamená, že si lze vybrat z různých typů kompletně a moderně vybavených apartmánů. „Majitel nám potom apartmán svěří, my ho pronajímáme jako součást hotelu, také o něj pečujeme a servisujeme jej. Majitelům proto odpadá nepříjemná starost, a jen inkasuje provize z pronájmu. Všichni majitelé přitom mají stejné podmínky výdělku,“ vysvětluje Petr Zapletal. „Máme spočítanou a vyzkoušenou návratnost investice do apartmánu v Gruzii do 12 let. Když porovnáme jakýkoli investiční projekt v České republice, bavíme se o období 30 let a více. K tomu si ještě můžeme připočíst výhled a tempo, s jakým se v Gruzii zdražují nemovitosti. Za posledních pět let v oblasti Kobuleti narostly ceny nemovitostí o 15 procent,“  přidává Zapletal konkrétní čísla.

Architektura v Batumi

Hlavním městem Gruzie je Tbilisi. To láká většinu cestovatelů na svou pohádkovou atmosféru a historii. Přezdívá se mu také perla Kavkazu. Město bylo založeno již v pátém století, a tak nabízí mnoho různorodých památek. Jedná se třeba o zbytky pevnosti Narikara, která zde stála původně. Jednou ze starších památek je také katedrála Sioni. Pověstné jsou i zdejší sirné lázně. Hlavní město má opravdu co nabídnout, řada lidí se přesto vydává spíše do města Batumi, které leží na gruzínském pobřeží.

Největším lákadlem je černý písek, který se nachází u břehů Černého moře. Dříve průmyslové centrum je dnes spíše metropolí s moderní architekturou, která připomíná například tu v Dubaji, nechybí ani mrakodrapy mezinárodních hotelových řetězců.

A co tady navštívit? Na centrálním tržišti naleznete spoustu místních produktů a budete si zde připadat spíše jak na tureckém bazaru. Má to ale své kouzlo. Pěkným místem pro odpočinek a procházku je botanická zahrada, která se rozkládá na 113 hektarech a je tu k vidění přes pět tisíc druhů rostlin. Doporučit můžeme také trasu podél pobřeží, kde se nachází mnoho restaurací, kaváren a také pláží. V létě si tu však mnoho soukromí neužijete.

Kam na výlety

Prakticky kamkoli se v Gruzii vydáte, tam uvidíte něco nového. Během letních dovolených se často navštěvuje město Kutaisi, kde se nachází katedrála Bagrati a klášter Gelati. Za vidění ve městě stojí také opuštěná budova parlamentu v Kutaisi.

Typická pro Gruzii jsou také skalní města a kláštery. Nejznámějším je asi skalní klášter David Garedža. Kromě zmíněného kláštera se tu nachází dále několik cel a kostelů vytesaných přímo do skály. Ve vrcholném období tu žilo i pět tisíc mnichů. Dalšími velmi známými místy jsou skalní komplex Vardzia a skalní město Upliciche.

Kdo má raději přírodu, ten by měl zamířit do kaňonu Okatse, kde je hned několik vodopádů a vyhlídek. Za zmínku stojí i krasový kaňon Marvili. Zapomenout nesmíme ani na nejhlubší jeskyni na světě Verevkina. A nakonec milovníci vína tu budou jako v ráji. Traduje se, že víno se zrodilo právě v Gruzii. Vyrábět se tu totiž začalo už před osmi tisíci lety. Jeden vinný unikát naleznete u města Kraveli Zde se nachází nejdelší vinné sklepy na světě. Délka chodeb čítá totiž přes osm kilometrů. Kdo tedy do Gruzie zavítá, rozhodně musí alespoň jednu skleničku ochutnat.

Zdroj informací: První investiční, Wikipedie, CK Mundo
Foto: Pixabay