Kolik stojí vyhotovení cestovního pasu

Autor:

Cestovní pas je nezbytný dokument pro každého pravého cestovatele. Přestože se vstupem České republiky do Evropské unie a Schengenského již není nutností pro všechny naše zahraniční cesty, stále platí, že se bez něj nemůžeme vydat téměř nikam mimo evropský kontinent.

Pouze občanský průkaz nám bude stačit pro cesty do Albánie, Belgie, BiH, Bulharska, Černé Hory, Dánska, Estonska, Finska, Francie, Gruzie, Chorvatska, Irska, na Island, do Itálie, na Kypr, do Lichtenštejnska, do Litvy, Lotyška, Lucemburska, Maďarska, Makedonie, na Maltu, do Moldávie, do Německa, Nizozemska, Norska, Polska, Portugalska, Rakouska, Rumunska, Řecka, na Slovensko, do Slovinska, Spojeného království, Srbska, Španělska, Švédska a Švýcarska. Nikde jinde se zkrátka a dobře bez platného pasu neobejdeme.

Pojďte se s námi podívat, kde jej vyřídit, co k tomu budete potřebovat a kolik vás to bude stát?

Vyřídit si cestovní pas můžete na každém úřadě rozšířenou působností či na magistrátu města, není tedy nutné o něj žádat pouze v místě trvalého bydliště. Zjednodušeně můžeme cestovní pasy rozdělit do dvou skupin a to na „dětské“ a „dospělácké“. Pasy pro děti do 15 let platí po dobu 5 let a za jejich vyhotovení zaplatíte poplatek 100 Kč při třiceti denní lhůtě, pokud budete chtít doklad vyhotovit do 5 dní, zaplatíte za něj 1000 Kč. No, a pokud vás zláká last minute dovolená nebo budete muset nečekaně odcestovat, můžete vašim dětem nechat vyhotovit expresní pas do 24 hodin, za ten pak zaplatíte 2000 Kč. Aby to ale nebylo až tak jednoduché, expresní cestovní pas pro děti, ale i dospělé si můžete vyzvednout osobně a pouze v budově sídla Ministerstva vnitra v Praze.

Žádost o vyhotovení dokladu pro děti pak zpravidla podává jejich zákonný zástupce. Občané České republiky starší 15 let, pak mohou žádost podat sami. I v tomto případě ale musí doložit písemný souhlas svých zákonných zástupců. U dospělých osob starších 18 let je platnost dokladu prodloužena na 10 let, za jeho vyřízení pak zaplatíte 500, 3000, popřípadě 6000 Kč.

Při samotném vyřizování pak s sebou musíte mít občanský průkaz, popřípadě rodný list. V případě vyřizování pasu pro dítě je nutné doložit rodný list dítěte a jeho zákonný zástupce se musí prokázat občanským průkazem. Samotný proces pak není vůbec složitý, vyřizující úředník vám pořídí biometrickou fotografii, odebere otisk prstů, dospělé osoby pak musí k žádosti doplnit i svůj vzorový podpis.

Výhodou je v dnešní době i to, že jakmile bude cestovní doklad vyhotoven, přijde vám na vaše telefonní číslo informační SMS. Správní poplatek za vyřízení pasu pak můžete uhradit v hotovosti i kartou.

Pokud vám zbývá pouze pár měsíců do konce platnosti cestovního dokladu, měli byste zbystřit při nákupu letenek a dovolených do některých destinací. Například Egypt či Thajsko vyžadují platnost ještě 6 měsíců po návratu do vlasti. Nevěsty, kterým platí pas s rodným příjmením ještě 3 měsíce po svatbě, by pak měly být pozorné při nákupu letenek. Pokud se totiž rozhodnou cestovat na svůj „původní“ pas, je nutné, aby se jméno a příjmení na letence a v pase shodovaly.

Zdroj informací: Zkušenost autorky, Městský úřad
Zdroj foto: Michaela Rubešová