Konec focení v kutnohorské kostnici

Autor:

Brzy nastane doba, kdy si turisté už nebudou moci vyfotit fotku v Santiniho katedrále Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře. Turisté často nedbají na to, o jaké místo se jedná a neberou si servítky. S kostrami a lebkami si pořizují nevkusné selfie, dokonce někteří návštěvníci manipulují s lebkami, aby vznikla dokonalá fotografie. Církev by ráda učinila přítrž těmto fotografiím a navrátila místu původní pietní význam.

Přitom kostnice patří mezi nejnavštěvovanější památky Středočeského kraje. Svým jedinečným vzhledem láká turisty nejen z České republiky, ale zejména pak ty zahraniční. Bohužel velký zájem o památku sebou nese i to riziko, že se někteří turisté prostě neumí chovat a ke kostnici přistupují jako k nějaké atrakci, ze které vzejdou super fotky na sociální sítě.

Zákaz focení bude platný od nového roku a dotkne se i mariánské katedrály. Je možné, že se zákazem fotografování klesne i zájem turistů o památku, ostatně s tím farnost počítá. Už teď se objevují první vlaštovky negace ze strany turistických průvodců, kteří hlásají, že když přijedou turisté do Kutné Hory, rádi by si sebou poté odvezli i nějakou vzpomínku, tedy v podobě fotek. Dokonce si myslí, že zákaz focení bude omezovat jejich práva. Farnost si stojí ale za svým.

Pokud si budete chtít přeci jen zafotit, budete muset o toto privilegium zažádat nejméně tři dny dopředu. V případě médii jsou to pak alespoň 3 týdny.

Zdroj informací: Kutnohorský deník
Zdroj foto: Pixabay