Konec hrazení PCR testů od pojišťovny, cestovatelé si za ně budou muset platit

Autor:

Mnoha neočkovaným cestovatelům se zkomplikuje výjezd do zahraničí, neboť si nově testy do zemí, kde jsou stále vyžadované, budou muset platit ze svého.

Ještě donedávna platilo, že každý občan, který je v Česku řádně pojištěn, má nárok na jeden PCR test hrazený ze zdravotního pojištění. S koncem pandemické pohotovosti se zrušila ale i tato možnost. Rovněž lidé, kteří možnost preventivního testu využívali například před návštěvou rodičů, mají smůlu a pokud test budou chtít, musejí si ho zaplatit. Každý cestovatel, který není očkovaný, by si měl tedy zkontrolovat, jaké platí vstupní podmínky do země, kam cestuje. Někde postačí levnější antigenní test, jinde naopak PCR test stále vyžadují. Důležité je také, aby si očkovaní turisté zkontrolovali platnost očkovacích pasů.

Cena testů je odlišná, neboť každé odběrové pracoviště si ji určuje samo. Nicméně s účinností od 8. června vydalo Ministerstvo zdravotnictví nový ceník, který zaručuje, aby cena PCR testů nepřesáhla částku 814 korun. Samozřejmě, pokud někdo bude potřebovat test rychleji, bude si muset připlatit jako v současné době (částky se opět liší), stejně tak se v některých odběrových místech připlácí i za mezinárodní certifikát pro cestu do zahraničí. Bez doplatku bude moci být test proveden pouze na základě žádanky od lékaře nebo od hygieny.

Zdroj informací: Ministerstvo zdravotnictví
Zdroj foto: Pixabay