Kontroverzní návrh opravy Notre Dame by mohl změnit tvář Paříže

Autor:

V polovině dubna postihla Paříž velká rána. Budovu Notre Dame zachvátil požár, který tak zničil značnou část střech. Od té doby se začíná objevovat řada návrhů, jak zvelebit zpátky věž a střechu. Většinou se jedná u smysluplné návrhy, avšak najdou se i lehce kontroverznější. Jedním z nich je například nápad, že by se místo střechy měl udělat veřejný bazén.

Jen si to představte, výlet do Paříže by získal hned jiný rozměr. Za zaplacení malého poplatku byste se rochni na střeše Notre Dame. Při tom by se na vás zlověstně dívaly chrliči a 12 apoštolů, zatímco by se v dáli rýsovala Eiffelova věž. A pozor za návrhem nestojí nikdo, kdo by vážnost celého incidentu nebral vážně, projekt navrhla švédská firma Ulf Mejergren Architects.

Od požáru uplynula už nějaká doba a tak francouzská vláda vypsala mezinárodní soutěž, do které se může přihlásit každý se svým návrhem na opravu. Je jasné, že většina projektu se setká s nelibostí místních tradicionalistů, kteří zastávají názor, že by se budova měla věrně obnovit. Avšak naproti nim existují jiní lidé, kteří by rádi posunuli hranice architektury ve Francii trochu jiným a odvážnějším směrem. Ostatně bazén není jediný návrh, nedávno se hodně mluvilo, že v původní střeše by měl vzniknout skleník se zelení a odpočinkovým místem.

Francouzský prezident Emmanuel Macron také prohlásil, že by byl rád, aby se stavba dokončila nejpozději do pěti lety, zřejmě v důsledku pořádání olympijských her. Jak nakonec tedy bude vypadat finální podoba historické stavby, je ve hvězdách.

Foto: JEAN-SEBASTIEN EVRARD