Korálové útesy v Rudém moři by mohly zachránit ty ostatní po celém světě

Autor:

Foto: Pixabay

Změny klimatu, globální oteplování, nadměrný rybolov a znečišťování mořských vod, to vše negativně ovlivňuje korálové útesy po celém světě. Tedy nejen je.

Stačí jen trochu zapátrat a jistě se vám udělá nevolno při pohledu na to, kolik kilogramů plastu denně dobrovolníci vytáhnou z moře. Lidé v tom žít nechtějí, tak proč musí příroda? Stejně tak pandemie koronaviru moc nepřispěla ke snížení produkce plastů, ba naopak.

Na Středním Východě vědci přišli s opravdu překvapujícím objevem, který dává druhou šanci korálovým útesům po celém světě a může převážnou část z nich ještě zachránit. Na cípu Rudého moře v zálivu Aqaba se nachází korálový útes, který přes všechny negativní vlivy okolí prospívá. Což je velmi překvapující vzhledem k tomu, že se teplota moře zvyšuje a znečištění je vysoké. Pro vědce je tento korálový úsek nyní jako rezervoár světa.

Dle doktora Al-Horaniho existuje řada faktorů, která mohla ovlivnit život korálu. Mezi ně patří třeba výhodná poloha. Korálový útes se nachází v polouzavřené oblasti v hloubi oceánu. Dochází tu také k přirozenému střídání teplot v zimě a létě. A stejně tak se řeka téměř nevyprazdňuje do propasti, tudíž vysoká míra salinity nemůže bělit korály. To vše přispívá tomu, že jsou korály v tomto místě zdravé a prospívají.

Vědci polemizují nad tím, že by se zdravé korály ze zálivu Aqaba mohly posílat do míst, kde kolonie korálů ve vysokém počtu umírají. Řešení je to kreativní a jistě úctyhodné, bohužel množení korálů tímto způsobem není reálné. I přesto, že by se zdravé korály vysadily do míst, která by měly zachránit, existuje vysoká pravděpodobnost, že se neuchytí. Neboť ostatní korálové útesy stále čelí hrozbám globálních změn a znečištění, a to je ten pravý důvod, proč umírají.

Dobrá zpráva je, že nemusíte být politik ani vědec, abyste nejen korálovým útesům, alespoň trochu pomohli. Příště až budete na pláži zkuste vyhodit plastovou lahev opravdu do koše a ne vedle sebe do písku.