Korálové útesy v Rudém moři mohou zachránit útesy po celém světě

Autor:

Změny klimatu, globální oteplování, nadměrný rybolov a znečišťování mořských vod, to vše negativně ovlivňuje korálové útesy po celém světě. Tedy nejen je. Stačí jen trochu zapátrat a jistě se vám udělá nevolno při pohledu na to, kolik kilogramů plastu denně dobrovolníci vytáhnou z moře. Lidé v tom žít nechtějí, tak proč musí příroda?

Na Středním Východě nyní vědci přišli s opravdu překvapujícím objevem, který dává druhou šanci korálovým útesům po celém světě a může převážnou část ještě zachránit. Na cípu Rudého moře v zálivu Aqaba se nachází korálový útes, který přes všechny negativní vlivy okolí prospívá. Což je velmi překvapující vzhledem k tomu, že se teplota moře zvyšuje a znečištění je vysoké. Vědci tento korálový úsek nyní nazývají jako rezervoár světa.

Dle doktora Al-Horaniho existuje řada faktorů, která ovlivnila celý život korálu. Mezi ně patří třeba výhodná poloha. Korálový útes se nachází v polouzavřené oblasti v hloubi oceánu. Dochází tu také k přirozenému střídání teplot v zimě a létě. A stejně tak se téměř řeka nevyprazdňuje do propasti, tudíž vysoká míra salinity nemůže bělit korály. To vše přispívá tomu, že jsou korály v tomto místě zdravé a prospívají.

Vědci polemizují nad tím, že by se zdravé korály ze zálivu Aqaba mohly posílat do míst, kde kolonie korálů ve vysokém počtu umírají. Řešení je to kreativní a jistě úctyhodné, bohužel množení korálů tímto způsobem není reálné. I přesto, že by se zdravé korály vysadily do míst, která by měly zachránit, existuje vysoká pravděpodobnost, že se neuchytí. Neboť ostatní korálové útesy stále čelí hrozbám globálních změn, a to je ten pravý důvod, proč umírají. Zastavte změny klimatu a vše se vrátí do normálu.

Dobrá zpráva je, že nemusíte být politik ani vědec, abyste korálovým útesům, alespoň trochu pomohli. Třeba příště na pláži zkuste vyhodit plastovou lahev opravdu do koše a ne vedle sebe do písku.

Foto: Shutterstock.com


Místo pro vaše názory