Kosovu se sice zruší vízová povinnost, cizinci ale budou muset žádat o cestovní povolení

Autor:

Od začátku roku 2024 budou moci lidé s kosovskými pasy cestovat bez vízové povinnosti do zemí Evropské unie.

Přitom právě Kosovo bylo poslední částí západního Balkánu, které ještě v moderních dějinách nemělo bezvízovým režim pro cesty do Evropské unie. To se ale nyní změní. Na rozhodnutí se podíleli vyjednavači Evropského parlamentu a českého předsednictví v Radě EU. Členské státy se na tom shodly na konci listopadu. Posledním aktem je schválení obou institucí samostatně. Poté bude uvedena do praxe.

Pro přijetí návrhu tak byly všechny členské státy, které uznaly, že Kosovo zapracovalo na kontrole dokumentů, zvládlo migraci a začalo stavět pilíře pro vízovou liberalizaci. Nicméně Evropská komise bude i nadále Kosovo monitorovat, aby nedošlo k porušení požadavků, které jsou spojené s bezvízovým stykem. Nově tak držitelé kosovského pasu budou moci pobývat bez víza na území Evropské unie po dobu 90 dní.

Začátkem roku se také spustí ETIAS

Spolu s tímto rozhodnutím se navíc spustí dlouho připravovaný systém registrace cestujících (ETIAS). Jedná se o systém pro cestovní informace a povolení, který má posílit vnitřní bezpečnost EU. Cestující z třetích zemí světa s bezvízovou povinnosti si zde budou muset žádat a získat elektronické cestovní povolení. Každá žádost podléhá poplatku 7 euro. Následné povolení bude ale platné tři roky nebo do konce období platnosti cestovního pasu (podle toho, co nastane dřív).

Zdroj informací: ETIAS, Evropská unie
Foto: Pixabay