Není vůbec zvláštní, že je vám pojem dost možná cizí. Jde o poměrně novou sportovní disciplínu, která spojuje turistiku s kynologií.
Délka tras se pohybuje od začátečnických 10 km až po 80 km a více. Právě ony vyšší kilometrové hranice se označují dogtrekkingem, opravdu se tedy jedná o extrémní vytrvalostní sport. Tento sport je kouzelný jak pro jeho náročnost, možnost poznat nové stejně smýšlející lidi, tak pro jeho svobodu.
Svobodu vyrazit kdykoliv, ujít dvacet nebo snad 60 km, prozkoumat zákoutí Českého ráje či Alp. Takže pokud vás představa toulání se po horách s jediným parťákem v podobě vašeho psa nalákala, čtěte dál.
Co je potřeba zařídit, než se do této dobrodružné aktivity dáte?
Nejdůležitější je fyzička. Jak vaše, tak vašeho čtyřnohého přítele. K dogtrekkingu je tedy potřeba se prochodit. Nejlepší přípravou jsou procházky, můžete začít na 10 – 20 km svižné chůze a po jejich zvládnutí vzdálenost zvyšujte. Myslete na to, že pes většinou takové procházky fyzicky zvládá lépe, je tudíž nutností zapracovat zejména na vaší fyzičce. Trénink by nikdy neměl být monotónní, aby psa bavil. Měňte jak trasy vycházek, tak i jejich časovou i terénní náročnost.
Co je nutné a doporučené mít s sebou?
Další neméně důležitou součástí je postroj pro psa. Není povinností, ale usnadníte tím cestu jak sobě, tak i psovi. Pes v postroji, na rozdíl od obojku, nedostává neustále rány do krku, čímž nezatěžuje tolik páteř a navíc se mu vás dobře potáhne.
Naopak do povinné výbavy patří: mapa – to dá rozum, že?; voda – tu musíte mít úplně vždy, nedostatek vody by mohl psovi ublížit; miska pro psa; strava pro psa; lékárnička obsahující obinadlo, obvaz, izotermickou fólii, náplasti s polštářkem; botičky pro psa – ošlapané či sedřené polštářky na tlapách jsou nejčastějšími zdravotními problémy, proto je nutné mít alespoň dvě botičky, kdyby náhodou
Jak probíhají závody?
Většina závodů probíhá od čtvrtka do neděle, kdy čtvrtek je dnem registrace, seznamování se s trasou a podobně. Startuje se v pátek ráno a na závod na 100 km je vyhraněna doba 48 hodin. Spí se běžně na trase, kde se dá a ti nejzdatnější jsou schopní závod absolvovat i bez vytoužené spací přestávky. Můžete si vybrat například trasu v Jeseníkách, Beskydech, tak třeba i závod nespoutanými Krušnými horami.
Ať už se rozhodnete dogtrekkingu dát šanci nebo si raději vyberete výlet do modravských slatin, výlet lesem se psem je vždy dobrý nápad!