Let balónem do vesmíru se brzy stane skutečností

Autor:

Vesmírný závod o dobytí Marsu a celého vesmíru je v 21. století velmi populárním tématem. Ostatně poslední dobou jsou v kurzu jména společností jako SpaceX nebo Blue Origin. Nepřemýšlí se jen o vesmírných cestách do nekonečna, ale také například o hotelech na oběžné dráze. Miliardáři mají tak velkou naději se ke svým cílům brzy přiblížit, avšak nyní se na vesmírné scéně objevuje nový hráč.

Společnost Space Perspective má velmi ambiciózní plány, a to letět na hranici Země a vesmíru balónem. Vysoce výkonný balón – nazývaný vesmírná loď Neptun – má délku fotbalového hřiště a zároveň je vybaven komorou pro až 8 průzkumníků. Již příští rok započnou první testovací lety. Balón bude vždy startovat z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě.

Spoluzakladatelka společnosti Jane Poynter o projektu tvrdí, že se zavázali lidstvu zásadním způsobem, a to změnit způsob cestování do vesmíru – tedy, aby se do něj dostali i obyčejní lidé. Společnost si také zakládá na nulových emisí, takže nejen zkušební testy, ale i ty ostré budou ecofriendly pro planetu. Pilotní let Neptunu by měl trvat 6 hodin, včetně dvou hodinového stoupání a následného dvou hodinového přistávání na moři, kde posádku vyzvedne čekající loď.

Pokud by šlo vše podle plánu a z vesmírného letu balónu by se stala komerční událost, mohla by jedna letenka stát přibližně 125 tisíc dolarů – což v překladu znamená, že si ji nebude moci dovolit každý, přestože společnost tvrdí a hlavně si zakládá na tom, že by každý člověk měl mít možnost vidět Zemi z vesmíru.

Foto: Space Perspective