Už vás nebaví rok co rok jezdit do přeplněných letovisek, kde jsou všichni ostatní? Pak byste měli vyzkoušet něco nového. Lépe řečeno vydat se někam jinam, pokud tedy nejste ochotni si dovolenou vybrat až v září nebo naopak už v červnu. Poloostrov Pelion v sobě čítá mnoho tajemství a přírodní krás, která vás okouzlí. Jediné na co tu nenarazíte na každém kroku jsou antické památky.
Místo toho vás přivítá bohémské místo plné zeleně, květin, volných pláží a také lesů. Z historických pramenů víme, že byl ostrov letním sídlem bohů Olympu. Také to byl domov mýtických kentaurů, kteří obývali zdejší husté lesy. Ostatně právě tyto lesy patří k něm nejzachovalejším v celém Řecku. Břehy poloostrova tu omývá Egejské moře a Pagasitický záliv. Snadno se sem dopravíte vlakem ze Soluně, kam koupíte letenky.
Je to místo, kde v klidu můžete ležet pod ovocnými stromy a nikdo vás nebude vyhazovat. Když budete mít štěstí, tak zrovna budou dozrávat fíky i granátová jablka. Co takhle si nějaké ukořistit pro sebe? Když si jich nenatrháte kvantum, určitě vám nikdo nic neřekne. Nouze tu není ani o citrovníky nebo aleje olivovníků.
Při své cestě poloostrovem budete překvapeni, jaké rozdíly tu potkáte. V jednu chvíli vás upoutají vysokohorské vesničky přilepené na skále, samozřejmě kvůli strategickým účelům a v další se budete koupat v azurovém moře, že ještě než vám klesne hlava pod vodu, budete vidět skrze čistou vodu až na nohy.
Hlavním městem je Magnesia, avšak symbolickou bránou do regionu, je město Volos. Avšak chcete-li vidět nádherný výhled, pak byste se ještě před návštěvou města měli vydat nad město do obce Makrinista. Roste tu pět gigantických platanů. Ostatně na stromy tu narazíte na každém rohu a na ty, jejichž léta čítají několik stovek let bude nejvíc. Z vyhlídky v obci budete mít celý Volos včetně Pagasitického zálivu jako na dlani. Mezi další města, která nesmíte minout patří třeba i Tsangarada, kde mimochodem mají i nejstarší platan. Údajně je to strom starý 1500 let a jeho obvod měří 14 metrů. Úctyhodné číslo.
Pokud zamíříte do Vizitsa, můžete se těšit na obrovské paláce v klasickém pilionském stylu. Ostatně jedná se tu o chráněnou kulturní památku. Mezi paláci rostou, hádejte co? Ano, platany. Mezi nejtradičnější a snad i nejhezčí vesnici v regionu patří Milies.
Obvykle ty nejkrásnější pláže bývají na východní straně regionu. Avšak jsem si jistá, že ať už narazíte na jakoukoli pláž, budete překvapeni. Nikde totiž nebude přemíra turistů. To je to, co jste potřebovali po celoročním úmorném pracovním procesu. Stačí zavřít oči, slyšíte to? Nic? To je právě ono.
Z Volosu se můžete svést parní lokomotivou, to také patří k místním atrakcím, kterou byste si neměli nechat ujít. Vlak vás odveze po jednokolejové trati do míst, kde se špičky kopců dotýkají něžně mraků. Cesta vede přes mnoho viaduktů a také tunelů, ale to nebudete ani vnímat, protože se budete kochat okolní horskou krajinou.
Foto: Shutterstock.com