Letos nás čeká vzácný modrý úplněk

Autor:

Čas, kdy se prolínají roviny a lidé si připomínají ty, kteří už mezi námi nejsou, je vždy svým způsobem kouzelný, ale i strašidelný. Letošní oslavy Halloweenu budou ale přeci jen trochu vzácnější, neboť noční oblohu bude zdobit modrý úplněk. Ve skutečnosti vás ale zklameme, protože Měsíc nebude mít modrou barvu, jak by se dle názvu mohlo zdát.

A proč je vlastně modrý úplněk tak vzácný? Asi na tom není zrovna nic magického, ale jde o úplněk, který se vyskytl v jednom kalendářním měsíci dvakrát – většinou je to tak, že jeden měsíc – jeden úplněk. Naposledy byl k vidění v březnu v roce 2018. Jeden by tak mohl tvrdit, že jeho zjevení je velmi vzácné – laicky řečeno prostě jednou za uherský rok. V 21. století nás čeká ještě dalších 32 modrých Měsíců.

První úplněk tak uvidíme z počátku měsíce a to tedy 1.října a ten druhý – modrý se objeví na Halloween 31. října. Vypadá to také, že modrý úplněk nebude mít na lidský organismus žádný extra účinek – tedy opravdu se neproměníte ve vlkodlaka, leda byste se za něj převlíkli na nějakou halloweenskou party. I když nutno podotknout, že citlivější jedinci mohou mít problém se spánkem.

Foto:pixabay