Letovisko Gaeta: Historické pobřeží se zajímavými místy k návštěvě

Autor:

Pokud ke svému pobytu v Itálii nepotřebujete turisticky známá města jako jsou třeba Benátky nebo Řím, pak určitě vyrazte do tohoto neznámého koutu. Uspokojíte nejen svou touhu po historii, ale také pobyt na pláži. Gaeta nabízí i zajímavá místa v okolí, takže tu klidně můžete strávit víc jak dvě noci. Vždy bude co objevovat.

Gaeta leží na ostrohu, který vyčnívá do Tyrhénského moře. Nabízí přístav, který umožňuje výhled do zátoky. Naopak domky se pak za vámi stupňovitě seskupují na svahu, tomu všemu dominuje velká pevnost. V zadní části centra se pak nachází maják, který zbloudilým lodím ukazuje ten správný směr. Kousek od něj se nachází i římské mauzoleum. Na druhé straně se pak nacházejí vyhledávané pláže.

V období starověku byla Gaeta častým místem pro návštěvu bohatých Římanů a také stála na strategickém místě, neboť se nachází mezi Neapolem a Římem. Vedla tudy důležitá obchodní i vojenská cesta. Ve středověku se dokonce z města stalo samostatné vévodství s vlastní měnou. V pozdějších letech ale upadlo město pod nadvládu Neapole a stalo se klíčovou obrannou jednotkou. Při sjednocování Itálie hrálo město také důležitou roli. Chvíli v něm přebýval papež, později pak i královská rodina Bourbonů.

V novodobé historii význam Gaety neupadá. Město slouží jako americká námořní základna. Avšak pro obyčejné lidi slouží jako oblíbené italské letovisko, které je radost objevovat díky jeho historii a snovým plážím.

Mezi nejzajímavější památky patří historické centrum a také Santuario della Monte Spaccata a Monte Orlando. Jak už to tak bývá vaše první kroky by stejně měly vést do turistické informační kanceláře na náměstí Piazza Traniello. Získáte mapu města a také informace o otevíracích dobách jednotlivých památek.

Historické centrum Gaety je seskupeno kolem vrcholku ostrohu, kterému samozřejmě dominuje pevnost. Při procházení uliček budete mít smíšené pocity, protože některé budovy jsou hezky zrekonstruované a jiné se zase rozpadají a jsou tařka neobyvatelné. Na nábřeží nechybí malebný výhled na zátoku, kde se kolíbají na vlnách malé lodě. Oblast moře u Gaety je také oblíbeným místem pro plachtění.

Konečně se dostáváme k samotné pevnosti Castello Angioino-Aragonese. Budova se skládá ze dvou komplexů. Jeden pochází ze 13. století a ten druhý se postavil později na přelomu 15. a 16. století. Ještě donedávna pevnost sloužila jako vojenské vězení. Dnes je pevnost využívána univerzitou a italskou finanční policií, tudíž se do vnitřních prostor veřejnost jen tak vydat nemůže.

Nejznámější katedrála ve městě pochází z roku 1106, přestože vás bude mást svou fasádou, která se datuje do 20. století a neogotičnosti. Uvnitř budovy vás ale přivítá ta pravá historie. To nejzajímavější naleznete mimo město. Například zřícenina, která se tyčí na kopci za městem. Zřícenina je také hranicí, která odděluje moderní město s tím historickým. V oblasti se také nachází mnoho přírodních atrakcí jako je třeba Grotta del Turco nebo Montagna Spaccata.

Nezapomeňte na italskou siestu, je totiž možné, že uprostřed dne bude mít spousta památek zavřeno, stejně jako informační kancelář. Italové se časem moc neřídí, a tak je dobré na to být připravený. Vyplnit tuto mezeru můžete například pobytem na pláži nebo prozkoumáváním okolí.

Foto: Shutterstock.com