Louvre se dusí pod tíhou turistů

Autor:

Paříž, kdo by ji neznal, je plná krás a také umění. Centrum umění se skrývá v pařížském Louvre. Avšak jak už to tak bývá, zájem o umění je každoročně vyšší, a tak se začínají uskutečňovat černé scénáře zaměstnanců muzea. Kapacita prostor začíná být nedostatečná. Na svých oficiálních stránkách už se objevila informace, aby návštěvníci kupovali lístky jen přes internet a jen tak budou mít jistotu, že se opravdu budou moci dostat do nitra Louvre.

Minulý měsíc proběhlo krizové zasedání zaměstnanců a vyššího managmentu. Řešila se mimo jiné nevyhnutelná situace, kdy Louvre nezvládne nápor turistů. Pro upřesnění jen minulý rok navštívilo objekt přes 10 miliónů lidí, což se považuje za světový rekord. V tomhle smyslu bohužel dost nevítaný. Dá se tedy očekávat, že každoročně toto číslo vzroste, a tak je třeba počítat s určitými změnami, jako je třeba to, že už si klasický lístek na pokladně nekoupíte, protože se tam přes fronty náporu turistů, kteří si pořídili lístek přes internet, prostě nedostanete.

Bohužel Louvre není nafukovací. Nejlepší řešení by bylo davy turistů nasměrovat i do jiných pařížských muzeí. Výrazně by se tím Louvru ulevilo a na slávě by tak získala i jiná opomíjená muzea, ve kterých se skrývají stejně vzácné kousky jako právě v turisticky oblíbeném Louvru. Je také dost pravděpodobné, že se cena vstupného bude zvedat a ne o málo. Jak jinak totiž bojovat s náporem turistů?

Kam se můžete vydat s jistotou? Navštívit můžete například Musée Marmottan Monat, které se nachází ve velkém loveckém zámečku vévody z Valmy. V horních dvou patrech je k vidění sbírka obrázů, tkerá se táhne přes středověkou iluminací až po práci Monata, Cezanne a Degase. Naopak v přízemí naleznete rozsáhlou sbírku obrazů Moneta. Všechny byly muzeu darovány jeho synem v roce 1966. Muzeum naleznete na okraji Bois du Boulogne. Otevřeno je od úterý do neděle v čase od 10 do 18 hodin.

Další velmi pěkné muzeum je Musée Jacquemart Andre. Muzeum je svědectví usilovné práce manželů Edouarda a jeho ženy Nélie. Oba projížděli celý kontinent, aby nalezli extravagantní díla, kterým vybavili svůj domov. Salónky v domě obsahují různá díla od Bouchera, Fragonarda, Nattiera a jiných. V knihovně naleznete Rembrandta. V kuřácké místnosti pak visí portréty.

Jako poslední a neméně významné můžete navštívit Le Petit Palais. Muzeum nabízí vstup zdarma. V podstatě je to muzeum umění a řemesel, které bylo postavené pro výstavu v roce 1900, spolu s Grand Palais naproti. Zahajovací téma „Paříž v roce 1900“ dobře zapadá do impresionistické éry a zahrnuje dvě galerie vysoce kvalitních obrazů, včetně Cezanneových Tří lázní, Renoirova Portrét maminky Bonnièresové a nádherného Monetova Zapadajícího slunce na Seině u Lavacourtu.

Zdroj foto: pixabay
Zdroj info: Lonely Planet, Reuters