Lucembursko zavádí od neděle veřejnou dopravu zadarmo

Autor:

Lucembursko se stává první zemí v Evropě, ve které se změní veškerá zavedená pravidla jízdného ve veřejné dopravě. Od 1. března nového roku se osvobozují všechny autobusy, tramvaje i vlaky od placení jízdného. Malá evropská země tak zavádí revoluční řešení. Zdarma se bude jezdit po celém území Lucemburska. Jediné co bude zpoplatněné, je doprava první třídou ve vlacích.
Cílem je snížit uhlíkovou stopu. Dle statistik se uvádí, že má Lucembursko největší počet aut ve městech. Mnoho lidí se tak do práce stále dopravuje svým automobilem. To by nová pravidla jízdného mohla změnit. Lidé by si tak mohli vybrat ekologičtější možnost, jak se dopravit tam, kam potřebují, a to zcela zdarma.

Než přišel tento návrh, tak více jak 600 tisíc lidí už v Lucembursku cestovalo zadarmo, jednalo se o studenty do 30 let. Tento nový projekt by měl být přínosem pro všechny. Doufá se, že se závislost z automobilů přenese na veřejnou dopravu. Spolu s tím se zamýšlí i celková modernizace hromadné dopravy a postavení nových parkovacích ploch u vlakových a autobusových nádraží.
O podobný experiment s jízdným se ve veřejné dopravě zadarmo pokusil už například Tallinn nebo Durkirk ve Francii, avšak tam se vše po čase zrušilo.

Foto: pixabay