Maratea je městečkem mezi mořem a horami

Autor:

Obec se nachází vysoko v nadmořské výšce na jižním pobřeží Tyrhénského moře v Itálii. Určitě se tady zastavte, pokud jste na poznávací cestě po Itálii – ideálně když se tady zdržíte dvě až tři noci. Obec se nachází v celkem impozantní krajině. Od třpytivých odlesků moře po zalesněné svahy až na strmý horský průsmyk a hřebeny hor. Každý milovník cestování si zde najde to své.

Ta klidnější část kolem moře zahrnuje malé pláže a přístav. Dominantou místa je pak obří socha Krista na kopci. Maratea je ideálním místem pro strávení dovolené, protože se přinejmenším nikdy nestane masivním turistickým místem. Pokud tedy hledáte ruch města a bar na každém rohu, zřejmě místo nebude tak úplně pro vás. Pokud jste ale rekreanté a rádi unikáte před moderní uspěchanou dobou, pak je tohle trefa do černého.

Přestože původním plánem bylo z Maratei udělat luxusní letovisko, z plánu nakonec sešlo a je to jedině dobře. Zajímavostí je, že tu nenaleznete ani žádné informační turistické středisko, proto si budete muset vystačit jen s vlastní mapou v telefonu. Pokud byste ale přeci jen chtěli tištěnou mapu, pak se zastavte v některé cestovní kanceláři ve městě, jistě vám nějaký materiál poskytnou. Na druhou stranu město je maličké, takže se určitě neztratíte.

A co teda podniknout? Můžete se toulat malebnými uličkami a nebo posedět v mnoha zapadlých kavárničkách. Posedět také můžete na Piazza Buraglia a vychutnat si polední kávu a přitom sledovat, jak čas kolem vás plyne a vaše starosti se rozpouští spolu se zmrzlinou v kelímku v ruce. Užijou si tu i fotografové, kteří se rádi zaměřují na krajinky. Při procházkách narazíte často na náboženské symboly ve výklencích, starší italské obyvatele nebo líné kočky, které otráveně otevírají při zívání tlamičku.

Foto: Pixabay – Socha Krista

Zajímavé je, že i když je to tak malá obec, nachází se tu přesně 44 kostelů. Vy byste měli navštívit alespoň tři z nich. Chiesa dell´Addolorata, Chiesa dell´Immacolata a Chiesa dell´Annunziata. Obdivovat můžete také několik středověkých věží a také zničené budovy, ze kterých dýchá romantický duch. Nejstarší část města naleznete na pahorku kolem Chiesa Madre. Naleznete tu také malé muzeum. Je třeba si ale hlídat, kdy má otevřeno. Největší atrakcí bývají festivaly, které se konají od května po celou letní sezónu. V době koronakrize tomu bude ale asi jinak.

Osady kolem Maratea stojí určitě za návštěvu. Nemusíte si ani zoufat pokud nemáte auto, jezdí tu autobusu – avšak dle italského jízdního řádu (to znamená, že někdy nemusí být úlně přesný). Maratea Porto je malebné místo, kde se můžete po obědě potulovat a nebo se vydat na výlet lodí. Na břehu naopak naleznete mnoho kaváren, ostatně pro turisty to tu bylo upraveno tak, aby se tu cítili prostě dobře. Přesto si místo stále uchovává svou starou atmosféru – místní hrajou karty na rozviklaném stole a mladí popíjejí víno. Nezapomeňte navštívit sochu Krista, sice se projdete trochu do kopce, ale výhled – ten jen nezapomenutelný.

Foto:Pixabay