Marmoladský ledovec může do 15 let zcela zmizet. Viníkem je globální oteplování

Autor:

Slavný italský ledovec, který je hojně navštěvovaný turisty, možná do 15 let zmizí kvůli globálnímu oteplování – uvedla to nová univerzitní studie v Padově. Ledovec se nachází ve výšce 3343 metrů a jedná se tak o největší ledovec v Dolomitech. Díky nadmořské výšce a severní alpské poloze se také jedná o jeden z mála ledovců, na kterých se dá celoročně lyžovat. Na vrchol se mohou turisté dostat pomocí lanovky. Pro zajímavost, skalní masiv Marmolado byl zapsán na Seznam světového děditství UNESCO.

Ledové město

Není to ale jen lyžování nebo horolezectví, na které ledovec láká, ale také zcela unikátní Ledové město. To tu vybudovali vojáci během první světové války. Aby Rakušané uchránili své zásoby a zbraně před neutuchajícími italskými útoky, vybudovali ve skále město – zakladem byla jeskyně, ze které kopali dál. Uvnitř vyhloubili spleť chodeb, kde se mimo jiné nacházely i kasárny, ošetřovna, ubytovna a sklady. Celková síť tunelů měla v té době 12 kilometrů. Rakušané si dokázali svou „ledovou pevnost“ udržet dva roky, než ji Italové dobyli v roce 1917.

Foto: Pixabay – Marmolada

Globální oteplování

Za posledních 70 let ztratil ledovec 80 % svého objemu. Při přesnějším výpočtu je to z původních 94 miliónů krychlových metrů na současných 14 miliónů krychlových metrů. Ledovec tak začíná tát rekordní rychlostí. Vědci připisují jeho rychlou ztrátu objemu stálému zvyšování emisí a změně klimatu. V posledních letech ztrácí ledovec 9 hektarů ledu ročně, v minulosti to bývalo „jen“ pět. Problém s táním je všeobecný, netýká se tedy jen ledovců, ale také ostatních sněhových ploch na světě. Pokud s tím člověk nezačne něco dělat, je riziko, že naše budoucí generace budou další problém na řešení, aby mohli vůbec na této planetě přežít.

Foto: pixabay