Marsa Matrouh: Vítejte v nové egyptské destinaci

Autor:

Egypt patří každoročně k nejoblíbenějším destinacím českých turistů, kteří sem létají od jara do zimy a rádi tu tráví i vánoční svátky nebo příchod nového roku.

Teď tato atraktivní destinace láká na novinku – z Prahy se totiž létá do dalšího, méně známého, letoviska, kterým je Marsa Matrouh. Pokud jste si mysleli, že už vás Egypt nemůže ničím překvapit, protože jste tu byli několikrát a viděli jste i všechny slavné místní památky, tuto sezónu se to změní. Letos na podzim se totiž můžete poprvé přímým letem z Prahy vydat do oblasti Marsa Matrouh.

Jako v Karibiku

„Egyptské letovisko Marsa Matrouh vás okouzlí svou téměř karibskou atmosférou. Těšte se na neko-nečné bělostné pláže, o kterých se říká, že jsou nejkrásnější v Egyptě. V malebných lagunách Středo-zemního moře najdete spoustu zábavy i soukromí,“ popisuje tisková mluvčí cestovní agentury Invia Jiřina Ekrt Jirušková.

Čím si vás tato nová lokalita získá? Asi vás nepřekvapíme, že největším lákadlem jsou především pláže. Nejznámějšími jsou Ledo Beach v centru města a Lover Beach, z jejíž jedné strany nabízí perfektní zázemí písčitý poloostrov, a z druhé strany tvoří půvabné panorama rozeklané skály. Na opačné straně města se nachází rovněž hezké Al Mubarak a Rommel Beach.

„Výhodou Marsa Matrouh je také to, že ji ještě nestačilo objevit tolik turistů, můžete si tak vychutnat větší klid i autenticitu. Na druhou stranu zdejší hotely mohou nabídnout ještě větší kvalitu a soustředí se na individuální služby,“ dodává Jirušková.

Výprava za historií

V blízkosti perfektně vybavených resortů na vás čeká také pláž s přírodním bazénem, známým pod jménem Kleopatřiny lázně. Bude se tu líbit i milovníkům historie, kteří si mysleli, že z Egypta už viděli všechno. Marsa Matrouh totiž bývalo městem faraonů.

Za vlády Alexandra Velikého bylo město známé jako Amunie, později za Ptolemaiovského království a v Byzantské říši se mu říkalo Paraitónion. Významná historická kapitola se tu však odehrála i za druhé světové války. V blízkosti se konalo několik bitev spojenců a Afrikakorps.

„Nedaleko Marsa Matrouh se také nachází Rommelovo muzeum ukryté v jeskyních, které během druhé světové války sloužily jako německé vojenské velitelství. Zažít můžete také pravou, stále ještě nedotčenou oázu Síwa nedaleko Libye. Užijete si však i krásy přírody, jako jsou projížďky po dunách nebo výlet za solnými jezírky, která jsou mnohonásobně slanější než Mrtvé moře, a ta místní jsou na-rozdíl od slavnějšího velkého bratra téměř opuštěná,“ přidává Jirušková další tipy, co v nově dostupné destinaci zažít.

Autentický život v oáze

Zmíněná oáza Síwa se nachází v proláklině 17 metrů pod úrovní moře, je velká asi 80 kilometrů čtve-rečních a jedním ze dvou jejích lákadel je takzvaná Hora mrtvých. Jde o pahorek se spoustou hrobek, přičemž v jedné byste údajně nalezli ostatky Alexandra Velikého. Zajímavostí je, že se moderní svět o tomto místě dověděl až během bojů druhé světové války.

V oáze však můžete navštívit třeba i pozůstatky pevnosti Šálí z 12. století. Zároveň se vydejte mezi původní obyvatele zmíněné oázy, kde žije asi 30 tisíc Berberů a je tu spousta příležitostí, kde si mů-žete nakoupit jejich lokální výrobky, z nichž nejoblíbenější jsou asi pestrobarevné, ručně tkané ko-berce.

Celá oblast Marsa Matrouh je také zřejmě největším producentem datlí na světě – co tady musíte ochutnat a co pořídit jako suvenýr, je tedy jasné. Obecně je však právě toto místo ideální pro objevo-vání tradiční egyptské kuchyně. Klasikou je telecí kebab a jehněčí kofta, ochutnejte však také masový vývar s lístky jutovníku zvaný molokhia. Tameya je místní verze falafelu – není z cizrny, ale z bobu. A jako sladkou tečku si dejte konafu – dezert připravovaný z tenkých křupavých nudlí zalitých rozpuště-ným máslem a cukrovým sirupem.

Zdroj informací: Invia
Foto: Pixabay