Masový turismus pomáhá kapsářům. Davy lidí jsou pro ně snadnou kořistí

Autor:

Málo se o kapsářích mluví, přesto s nimi má zkušenost téměř každý turista na světě. Výzkum britské pojišťovny Quotezone odhalil evropské státy, ve kterých je největší pravděpodobnost, že vás oloupí o cennosti nebo peníze.

Pastí jsou samozřejmě oblíbená turistická místa, která často trpí na masový turismus. V takových oblastech je nutné si hlídat peněženku o něco více. V tomto případě platí docela jednoduchá rovnice. Rovně lidí rovná se snadný přivýdělek.

Vůbec nejhorší situace je tak v Itálii. Vyhnout se kapsářům je velmi složité. Velký pozor si dejte zejména v Římě, který byl podle výzkumu shledán jako nejhorší město Itálie, kde může dojít k oloupení. Britská pojišťovna uvedla, že na jeden milion turistů připadá zhruba 478 kapesních krádeží. Pokud se vydáte například k Fontáně di Trevi, pak vězte, že na takové zloděje narazíte. Aby také ne, když tu lidé každoročně vyhodí do fontány jeden milion eur. Stačí chvilka nepozornosti a peněženka s celým obsahem je nenávratně pryč. Kromě Říma se také hodně krade v Miláně a ve Florencii.

Země galského kohouta, tedy Francie, rovněž patří k zemím, kde můžete snadno přijít o cennosti. Asi vás nepřekvapí, že středobodem kapsářů je právě Paříž. Na milion návštěvníků tu připadá 251 hlášených případů. Nejvíce na pozoru se mějte v oblasti kolem Eiffelovy věže, Vítězného oblouku, katedrály Notre-Dame nebo Louvre. Prostě všechna místa, kde se shlukuje mnoho lidí. Nicméně, letos se v Paříží budou konat olympijské hry, a tak je všem jasné, jak to tady bude vypadat s kriminalitou, která je už v současnosti docela velký problém.

Na třetím místě ve výzkumu skončilo Španělsko a Německo. Na milion turistů vychází nějakých sto krádeží, což není tak vysoké číslo. Nicméně například Barcelona je přímo pověstná tím, že pokud vás tady nikdo neokrade, tak jste tu ani nebyli. Kapsáři tu jsou skutečně vynalézaví, stačí chvilka nepozornosti a jste o pár desítek či stovek euro chudší. Asi nejhorší situace nastává v ulicích, kde prezentují své nadání pouliční umělci. Zatímco si lidé užívají zábavu, z jejich tašek mizí cennosti! V Německu si pro změnu dávejte pozor v okruhu Braniborské brány nebo u Památníku holocaustu. Bramborovou příčku obsadilo Nizozemsko. Velmi rychle můžete přijít o peníze ve vyhlášené čtvrti červených luceren.

Míst v Evropě, kde vás můžou okrást je více. Je lepší tomu předcházet například tím, že nebude chodit na místa, kde se shlukuje obrovské množství lidí. Ideální je, pokud si cennosti necháte v hotelovém trezoru a rozměníte si peníze na menší bankovky. Platit 100 eury při za zmrzlinu totiž není zrovna jedno z nejrozumnějších rozhodnutí. Místo na batoh vsaďte raději na moderní ledvinku, kterou máte hezky po ruce vepředu, nikoli na zádech, kde nevidíte, co vám kdo tahá za obsah ven. A nakonec, jestliže se stanete obětí krádeže, pak to vždy nahlaste na policii.

Zdroj informací: Autorský text, pojišťovna Quotezone, Euronews, The Guardian
Foto: volně k užití Pixabay