Města a ženy, které v nich přepsaly dějiny

Autor:

Ne vždy najdete velké ženy v učebnicích dějepisu. Obecně to mají ženy v mužských světech krapet složitější, ale to neznamená, že nemohou dosáhnout stejně velkých věcí a zapsat se neodmyslitelně do historie. Ostatně občas se do dějin zapíšou jen výrazná jména, avšak ty, která pomáhala už ne – jakoby lidé rádi zapomínali, ale přesto jejich činy nelze smazat.

Na světě existují města, ve kterých zanechaly právě ženy nezaměnitelný otisk. Ať už se bavíme o starém Egyptě nebo Francii 20. století. V každém období existovala žena, která v sobě našla vyšší poslání a šla si za tím, v co věřila.

Hatšepsut

Ještě dřív než Kleopatra zotročila Caesarovo srdce a táhla s nadpozemsky početnou armádou, existovala v egyptských dějinách ještě jedna vlivná žena. Píše se rok 1500 před naším letopočtem a její manžel umírá, rázem se Hatšepsut jako v první v historii Egypta stává faraonem se stejnou mocí jako měli mužští vladaři – dle tradice měl být faraonem její syn, ale ten byl v té době na vládu moc mladý, a tak se chytře postu ujala ona. Za 20 let své vlády nechala vybudovat monumentální chrámy, a mimo to vedla mnoho vojenských výprav. Pokud budete chtít poznat střípky historie této panovnice, pak byste se měli vydat do Luxoru.

Kateřina Veliká

Působila v Petrohradě a její vládě se dodnes přezdívá „Zlatý věk Ruska“. V době své vlády prosazovala osvícení a zasloužila se hned o několik sociálních reforem. Zřídila také Smolý intitutu pro šlechtičny – Rusko se tak stalo první zemí, která financovala studium žen na vysokých školách. Podle některých historiků dokázala za své vlády Ruskou říši rozšířit o 500 tisíc kilometrů čtverečních. Budete-li pátrat po jejích stopách, pak se musíte vydat do Ermitáže. Nachází se zde sbírka pozoruhodných uměleckých děl, které sama Kateřina sbírala. Ke komplexu také patří slavný Zimní palác – sídlo ruských imperátorů.

Anne Franková

Nebyla panovnicí ani zámožnou ženou, přesto si ji dodnes připomínáme. Nic nezachycuje hrůzy 2. světové války tak jako její příběh. Anne byla židovka a spolu se svou rodinnou se ukrývala v zadním traktu jednoho domu v Amsterdamu. Celou dobu, kdy se skrývali, si Anne psala deník – ten našel její otec, když se jako jediný z rodiny vrátil z koncentračního tábora.

Dodnes můžete navštívit Dům Anny Frankové v Amsterdamu – v domě vzniklo židovské muzeum. Najdete zde přes 15 tisíc položek, které patřily k jejímu každodennímu životu v úkrytu a zachycovaly dobu, ve které žila. K nahlédnutí se zde nachází také originální – tedy původní deník, který Anne dostala ke 13. narozeninám a který dodnes vypráví její příběh.

Foto: pixabay