Města duchů během pandemie

Autor:

Zatímco lidstvo bojuje proti jedné z nejtěžších bitev v moderní historii, planeta Země připomíná tou dobu pustinu. Z ulic Paříže do ulic Nového Díllí vládne příroda, ticho a zvířata. Někteří z nás se mohou zamyslet nad tím, zdali je toto opravdu nový začátek pro všechny a začneme si vážit věcí, které nám dosud unikaly – za jakou cenu ale. Koronavirus se šíří po světě kousek po kousku a lidské životy se ztrácejí alarmující rychlostí. Pouze čas dokáže říct, jestli tuto bitvu někdy vyhrajeme nebo ne.

Indie

Začalo to nevinně a skončilo zákazem vycházení. Země se pro okolní svět uzavřela 14. dubna. Skutečnost je taková, že v ulicích Nového Díllí byli polisté a hlídali dodržování zákazu. Pokud jste chtěli vyrazit ven, museli jste u sebe mít povolenku. Ven mohli lidé jen na nejnutnější nákup. Žádné procházky v parcích nebo volný pohyb v přírodě. Potvrzených případů je v Indii na 100 tisíc, jaké je ale skutečné číslo v tak lidnaté zemi, je téměř nezjistitelné.

Nový Zéland

Domov Pána prstenů – nekonečně nádherná příroda se ocitla v okovech nebo jen dostala čas na to si odpočinout – právě od lidí. Zanedlouho se země uzavřela a lidem bylo doporučeno, aby se izolovali od světa ve svých domovech s dostatečnými zásobami – lidé v panice vykupovali obchody a nastala histerie. Nejpřísnější omezení se objevily v Tasmánii. Dvoutýdenní karanténa byla aplikována i na vnitrostátní lety. Kdo chtěl snad nařízení porušit, mohl očekávat pokutu 17 tisíc australských dolarů nebo půl roku vězení.

Foto: Mohammed Rizwan – Bangladéš

Francie

Metro – které je jindy tak plné, že člověk má problém se dostat z jednoho konce na druhý, bylo v největší době krize zcela prázdné. Nejslavnější ulice také, podniky nevěděly co s nimi bude. V tu dobu se Francie snaží zvýšit počet denního testování na 10 tisíc testů. V hlavním městě to vypadá jako po apokalypse. Nikde, nikdo. Během června se města začnou postupně dostávat do normálních kolejí – přesto nic už nebude stejné jako dřív.

USA

Další epicentrum nového koronaviru. Zatímco prezident Trump žertuje o vstřiknutí dezinfekce rovnou do žíly – jako prevenci před nemocí – světová zdravotnická organizace se obává nejhoršího. Mnoho Američanů nevěří médiím a nemoc považují pouze za zastrašování (nedodržují hygienická pravidla a nenosí roušky), záhy se ukazuje, že nakaženost obyvatelstva prudce stoupá. Ve USA je nyní přes milión nakažených osob.

Foto: Ritayan Biswas – Finsko

Finsko

Koronavirus se nevyhl ani severním zemím. Helsinky byly dokonce odříznuty od zbytku země, aby se předešlo rychlejšímu šíření koronaviru. Po několik dní se do města nešlo z venku dostat a obyvatelé byli vyzváni k dodržování pravidel a nevycházení. Stejně jako u ostatních zemí se uzavřely hranice. V zemi se do dnešního dne nachází na 7 tisíc nakažených.

Foto: pixabay