Místa, která stojí za to vidět

Autor:

Kdysi cestovatelské sny končily za hranicemi Česka, později se rozšířily na oblast Evropy a dnes, dnes už jsou možnosti tařka neomezené. Tedy byly neomezené, než svět zachvátila pandemie. I přes tento fakt, je třeba nezapomínat na vaše sny a plány, kam byste se chtěli podívat. Jakmile vše pomine a bude ve světě zase o něco bezpečněji, nic vám nebrání se za svými sny vydat a třeba navštívit jedno z těchto míst.

Polární zář

Island je sám o sobě ostrov velmi drsný a ledový, ale za všechnu svou drsnost se vám odvděčí nádhernou přírodou a ještě nádhernější noční podívanou. Pozorovat polární zář je jedna z těch met, kterou určitě má každý z vás na své seznamu přání. Polární zář vzniká po bouřích na Slunci, kdy Země svým magnetickým polem zachytává částice ze vzniklých bouřek. K Zemi letí rychlostí 1,5 milionu kilometrů za hodinu. Nutno podotknout, že zář neuvidíte hned a každý večer. K tomu abyste mohli polární zář vidět, budete potřebovat velkou dávku trpělivosti a možná i štěstí. Teplota se pohybuje okolo mínus dvaceti, a tak nepodceňujte oblečení. Na podívanou se vyplatí čekat i přes promrzlé ruce.

Západ slunce na Santorini

Věděli jste, že 70 % fotek, které najdete na internetu, pocházejí právě z ostrova Santorini? Ostatně stačí si vybavit akční leták z Lidlu, když je řecký týden. Santorini se nachází v Egejském moři. Modré střechy a zářivě bílé zdi jsou poznávacím znamením tamějších domečků. Mnozí také Santorini pokládají za bývalou Atlantidu, což je velmi nepravděpodobné vůči poloze, kde se ostrov nachází. Na druhou stranu Atlantidu by v ostrově mohl vidět každý po svém. Ostrov je nádherný a svým způsobem idealizovaný v očích každého z nás. Cestovatelé říkají, že právě ten nejkrásnější západ slunce zažijete právě tady. Vydat se můžete do méně turisticky zalidněného města Oia a pokud nechcete vidět západ slunce, vydejte se alespoň za památkami do města Théry.

Foto: Pixabay – Žirafa v Africe

Galapágy

Když se řeknou Galapágy, téměř okamžitě se mi vybaví velká suchozemská želva. Ta ale není jediným unikátem na ekvádorském souostroví. Už od okraje pobřeží, začíná ta pravá přírodní „laboratoř“ života. Ostatně Charlesi Darwinovi stačilo pouhých pět týdnů, aby napsal svou knihu o teorii vývoje zvířat. Tento kus přírody je téměř nedotčen civilizací, zjevně v důsledku toho, že nejbližší obydlené město se nachází ve vzdálenosti tisíc kilometrů. Nedotčená příroda si žije svým životem. Žije tu mnoho unikátních tvorů a rostlin, které jinde na světě nenajdete. Například tučňák galapážský, který je jediným tučňákem žijícím na severní polokouli a nebo ještěři, kteří se zrodili už v prehistorii. Cestovatelé, kteří navštívili Galapágy, říkají, že se jednalo o jeden ze zážitků, který si budou pamatovat celý život.

Safari

Cílová stanice Afrika. Magický zážitek a jeden z důvodů, proč se budete chtít na tento kontinent vracet. Bohužel i Safari patři do ohrožené skupiny míst, které jsou ruinovány turismem. Kolony terénních aut postavených v řadě za sebou, stojí a čekají na okamžik, až se konečně lev zvedne ze stínu a projde se kolem nich. Přestože je turismus nejen zkázou pro rezervace, je zároveň i jejich spásou. Kruh, ze kterého nejde vystoupit. Díky financím, které jsou ročně několika milionové, jsou zvířata zachráněna. Bez turistů by zřejmě skončila na talíři chudších afričanů, nebo jako trofej bezpáteřných bílých lovců a o fetišistických asiatech ani nemluvit.

Pokud se budete chtít podívat na Safari, bude to celkem drahá záležitost. Za den zaplatíte průměrně 200 dolarů. Nejdražší vstupy bývají v Keni a Tanzanii. Za 200 dolarů si kupujete vstup do rezervace, auto, jídlo a průvodce. Pokud jste s průvodcem spokojení očekává se, že mu dáte nějaké peníze navíc.

Nejkrásnější a nejrozmanitější rezervace najdete v Tanzánii. V jihoafrických parcích můžete cestovat i bez průvodce. Dopředu si ale pročtěte informace, kam můžete vycestovat na vlastní pěst a kde se to silně nedoporučuje – kvůli bezpečí. Obecně se doporučuje i tak využít služeb průvodců, přeci jen v Africe se narodili a znají to tam jaké své boty.

Foto: pixabay