Muzeum Karlova mostu láká na výstavu unikátních italských betlémů

Autor:

Betlémy jsou jedním ze symbolů Vánoc, a to i těch italských. Kousek italské vánoční atmosféry letos zavítal i do pražského Muzea Karlova mostu.

Zde budou až do 4. února 2023 k vidění betlémy pocházející z Tridentské oblasti. Výstavu zahájila mimo jiné i bývalá běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, která je s tímto oblíbeným lyžařským regionem úzce spjatá. S českými zeměmi je Tridentská oblast spojená kromě bývalé lyžařky i mnohasetletou historií a společnými tradicemi. Trident byl součástí Rakousko-Uherska, a z tohoto období pochází i poměrně četné kontakty s českou kulturou. Dokládá to i vystavovaný barokní betlém neznámého umělce, jehož centrum tvoří sousoší Svaté rodiny, původem z Prahy.

Kousek tridentských Vánoc je nyní možné okusit v Praze, a to díky unikátní sbírce betlémáře Piera de Godenza. Tridentské betlémy udivují svojí velikostí, detaily typických místních domů, i romantickým zasazením do překrásné horské scenérie. Jejich dekoraci často tvoří přírodní materiály jako jsou větve, mech nebo kořeny stromů. Na výstavě jsou k vidění zejména betlémy vyřezávané ze dřeva, součásti expozice jsou ale také betlémy z ovčí vlny, keramiky nebo malované na skle. Jedním z nejzajímavějších exponátů je betlém malovaný na dřevěných obuvnických kopytech.

Muzeum Karlova mostu se nachází na Křižovnickém náměstí a výstava, která potrvá až do 4. února příštího roku, je otevřena denně od 10:00 do 18:00 hodin.

Zdroj info: Travel Advance, autorský text
Zdroj foto: Lenka Gréková