Myslivecké slavnosti, vůně levandule nebo pohádkový svět na zámku: Akce, na které se můžete těšit v listopadu

Autor:

Listopadové počasí často láká k tomu zachumlat se do postele s hrnkem čaje a nikam nevycházet. Byla by to ale škoda, i v tento měsíc na vás totiž čeká spousta zajímavých akcí a zážitků. Vybrali jsme pro vás několik tipů, tentokrát ze Středočeského kraje.

Myslivecké slavnosti a zahájení adventu na zámku Loučeň

První listopadovou sobotu (4. listopadu) pořádá zámek Loučeň tradiční Svatohubertské slavnosti u příležitosti listopadového svátku Huberta – patrona myslivosti. Pro děti bude připraveno 20 zastavení, na kterých se dozví něco o myslivosti a na každé z nich bude na konci čekat malá odměna. V tento den proběhne také koncert barokní lovecké hudby, k vidění bude ukázka sokolnické práce a návštěvníci se mohou seznámit také s loveckou kynologií.

Od 17. listopadu se pak můžete těšit na unikátní prohlídky věnované historii tradice vánočního stromečku. Akce s názvem Příběh vánočního stromečku se tu letos koná již pošesté. A těšit se můžete i na křest největšího adventního věnce, kterým bude 25. listopadu oficiálně zahájen advent. První svíci zapálí Její Milost Bílá Paní loučenská a andělé, kteří požehnají klid a lásku pro celé předvánoční období.

Pohádkový světelný park na zámku Ratměřice

Zámecká zahrada zámku Ratměřice se již 25. října promění v pohádkový svět plný princezen, rytířů, labutí nebo lesních zvířat v nadživotní velikosti. Unikátní expozice z dílny designérů a řemeslníků pod hlavičkou rodinné společnosti DECOLED vás snadno vtáhne do pohádkového světa. Expozici tvoří stovky tisíc LED světelných diod, velké světelné sochy, kilometry světelných řetězů a dekorací. Nenechte si ujít jedinečný zážitek pro celou rodinu, bavit se budou děti i dospělí. Akce potrvá od konce října až do 7. ledna.

Svatomartinská vína a lampionový průvod v Kutné Hoře

Svatého Martina oslaví v sobotu 11. listopadu Kutná Hora, a to v krásném prostředí kláštera sv. Voršily. V rámci Svatomartinských hodů se mohou hosté těšit na degustaci Svatomartinských a mladých vín, ochutnávku lokálních pochutin, husích specialit, přednášky i hudební vystoupení. V pět hodin odpoledne pak můžete vyrazit na lampiónový průvod centrem města, startovat se bude na dolní části Palackého náměstí.

Levandulové údolí Chodouň

Zrelaxovat a nabít novou energii můžete i během podzimu v celostních lázních v Levandulovém údolí. To se nachází v malé obci Chodouň, nedaleko města Zdice. Během listopadu se tu budou konat zajímavé víkendové akce, 11.-12. listopadu můžete navštívit Svatomartinské slavnosti, o týden později, tedy 18.-19. listopadu, se chystají Slavnosti čaje a poslední listopadový víkend 25.-26. listopadu Aromavíkend. Navštívit můžete i místní restauraci nebo kavárnu a v obchůdku nakoupit nejrůznější vánoční dárky s vůní i chutí levandule.

Lidové Vánoce ve skanzenu Přerov nad Labem

17. listopadu začíná v Přerově nad Labem na místním skanzenu velká vánoční výstava, nazvaná Lidové Vánoce v Polabí. V interiérech devíti chalup budou k vidění scény ze života našich předků, připomínající starobylé zvyky a obyčeje z období adventu a vánočních svátků až do Tří králů. Součástí výstavy je kromě starých lidových a kostelních betlémů také stále se rozrůstající kolekce současných betlémů z nejrůznějších materiálů. Výstava tady potrvá až do 30. prosince.

Zdroj info: Středočeská centrála cestovního ruchu
Zdroj foto: se svolením Zámek Loučeň