Mýty o cestovní medicíně, kterým Češi stále věří

Autor:

Řada lidí se v době nemoci často obrací spíše k alternativním typům léčby, než aby používali opravdová léčiva. Ne vždy to pomůže, a tak stejně musíte navštívit lékaře, kterého jste ze začátku tolik odmítali. Obdobné je to u cestovní medicíny. Pojďme se společně podívat na nejčastější mýty, které máme zakotvené hluboko v mysli a zbytečně jim věříme.

To samé se týká cestovního pojištění. Není pravda, že by vám při cestování stačilo jen zdravotní pojištění, které máte sjednané v České republice. Cestovní pojištění vám může v mnoha ohledech, když se něco stane, ušetřit nemalé peníze.

1. mýtus – alkohol

Mnoho lidí věří, že po vypití panáku tvrdého alkoholu jsou uchráněni. Alkohol není všemocný lék, jak si někteří myslí. Tvrdý alkohol hned po ráno vám bakterie ve střevě neochrání a tudíž vás ani alkohol nemůže ochránit před průjmem. Avšak mnoho lidí má tuto léčebnou metodu naučenou. Jak je známo, psychika dělá svoje. Navíc pokud vaše trávení není v pořádku, mohli byste si konzumací alkoholu na lačný žaludek jen ublížit. Raději se řiďte zlatými pravidly pro stravování na cestách. Všechno jídlo, které konzumujete, by mělo projít tepelnou úpravou, která zničí veškeré možné hrozby. Pokud jíte ovoce, snažte si jej oloupat, případně omýt pod vodou (V určitých zemích, kde je úroveň hygieny nízká, je samozřejmostí umýt si ovoce pouze vodou ze zakoupené lahve s neporušeným uzávěrem – na to pozor.)

2. mýtus – lidská moč

Pokud jste zrovna neztroskotali na pustém ostrově nebo v horách, je nepravděpodobné, abyste tuto dezinfekci využívali v běžných případech zranění. Na dovolenése můžete setkat s medúzami v moři. Někdy se tak stane, že se kontaktu s nimi nedá vyhnout, a tak lze očekávat nepříjemné požahání tímto mořským živočichem. Pomočení zasaženého místa, jen průběh zhorší. Ve filmech opravdu nedělají všechno a vždy správně. Moč může způsobit, že se zaktivizuje jed v žahadlech a tím pádem vám bude hůř. Jak si jinak pomoci? Jednoduše. Ostatně pomoc máte hned u nohou. Mořská voda. Pomocí ní smyjete žahadla a poté předmětem s ostrou hranou se pokusíte odstranit zbytky žahadel. Pomoct si můžete i octem. Pokud se jedná o závažné poranění, vždy zavolejte lékaře.

Foto: Pixabay – Komár

3. mýtus – česnek proti komárům

Spousta cestovatelů si plete realitu s mýtem. Česnek možná pomáhal proti upírům, ale rozhodně ne proti komárům, přestože pijou krev stejně. Nadměrné užívání česneku má jiné pozitivum, pokud jste asociální typ a neradi se družíte, máte jistotu, že se vám ostatní cestovatelé budou vyhýbat. Přeci jen pravidelná konzumace čerstvého česneku se jen tak z dechu nevytratí, a to ani pokud si budete čistit zuby 10x denně. Více než česnek noste raději oblečení s dlouhým rukávem a používejte repelent určený proti komárům.

4. mýtus – opalovací krém a repelent

Věříte tomu, že můžete tyto dva přípravky používat naráz? Tak to se vystavujete riziku. Pokud si nanesete opalovací krém a následně na to repelent, je zaručeno, že opalovací krém nebude fungovat na sto procent. Raději naneste opalovací krém a pak počkat nejméně 30 minut. Poté naneste na pokožku teprve repelent. Tím si zajistíte, že se obě složky nesmíchají, a tudíž nedojde k narušení ochrany jedné z nich. Druhým řešením je, vzít si oblečení s dlouhým rukávem a nohavicemi. Následné můžete použití repelent. Ostatně to vám pomůže zejména pokud se spálíte, a nebo se už opalovat nebudete chtít.

Foto: Pixabay