Na český trh se dostává Octavia G-TEC s manuální převodovkou a zajímavou cenovkou

Autor:

Zdroj, foto: Škoda Auto

Škodovka doplňuje nabídku svých vozů na stlačený zemní plyn. Na český trh právě vstupuje Octavia smotorem 1,5 G-TEC o výkonu 96 kW a šestistupňovou manuální převodovkou.

Díky tomu se tento druh alternativního pohonu stává ještě dostupnějším, neboť doporučené prodejní ceny začínají již na 563 900Kč. V kombinaci s časově omezenou speciální akční nabídkou lze vůz Octavia G-TEC nyní navíc pořídit už za 530 900 Kč. V portfoliu mladoboleslavské automobilky jsou i další modely na CNG . Scala a Kamiq mohou mít pod kapotou agregát 1,0 G-TEC svýkonem 66 kW.

Tato Octavia je k dispozici pro liftback i kombi ve výbavových stupních Active, Ambition a Style. Protože však tento pohon lze kombinovat i sakčními modely, podařilo se doporučenou startovní prodejní cenu dostat na velmi příznivou hodnotu 530 900 Kč. Jiří Maláček, vedoucí tuzemského zastoupení automobilky ŠKODA AUTO, k nabídce uvádí :„Věříme, že tato varianta ještě zvýší všeobecný zájem o vozy s alternativními pohony a stane se oblíbenou volbou flotilových zákazníků. Zejména jim vychází vstříc příznivými provozními náklady při vyšších kilometrových nájezdech a oproti standardním spalovacím motorům produkuje výrazně menší množství emisí.“

Foto: Škoda Auto – systém CNG ve Scale

Přestože budoucnost v oblasti alternativních pohonů bude patřit zejména bateriově poháněným elektromobilům, CNG významně přispívá ke snižování emisí. Agregáty G-TEC jsou ve srovnání s běžnými spalovacími motory emisně čistší a mají výrazně nižší náklady na pohonné hmoty. Základ hnacího ústrojí tvoří zážehový motor TSI, který pracuje s proměnným časováním sacích ventilů dle tzv. Millerova cyklu. Kromě stlačeného zemního plynu je tedy schopen spalovat i benzín. Zásluhou provozu na CNG však produkuje až o čtvrtinu méně emisí oxidu uhličitého a až o tři čtvrtiny méně emisí oxidů dusíku. Navíc nevznikají téměř žádné pevné částice, což mimo jiné znamená, že se motory G-TEC obejdou bez filtru pevných částic.Do budoucna se navíc počítá s využitím biometanu, který tyto motory mohou spalovat bez jakýchkoliv úprav již dnes. To s sebou přinese další významný pokles emisí.

Není divu, že poptávka zákazníků po těchto vozech stoupá – a to nejen mezi firemními klienty. U nejprodávanějšího modelu Octavia se podíl motorizací G-TEC na celkových prodejích každoročně pohybuje kolem 5 %. Letos by se, i díky právě uváděnému provedení, měla tato hodnota ještě zvýšit. U modelů Scala a Kamiq se loňský podíl verzí G-TECH pohyboval kolem 2 %, také v těchto případech se očekávají meziroční nárůsty. Značka ŠKODA má nyní na českém trhu kompletní rodinu automobilů na CNG, které zůstanou součástí její nabídky i v příštích letech.