Na co se připravit při cestování s domácími mazlíčky do zahraničí?

Autor:

Je pátek večer a vy zapínáte svůj počítač. Otvíráte internetový prohlížeč a klikáte na oblíbenou stránku, vybíráte z nepřeberného množství dovolených a tu náhle vám něco chlupatého mazlivého skočí do klína. No vida. Váš domácí mazlíček se také přihlásil o slovo. Ať už kočka nebo pes, rád by odcestoval s vámi, stejně tak vy s ním. Bez něj by vám bylo smutno a do zvířátkových hotelů ho svěřit nechcete, ani vaši příbuzní se netváří, že by vám zvířátko pohlídali, ale vám to nevadí. Rádi strávíte čas se svým nejlepším kamarádem. Co je ale potřeba zařídit na společnou dovolenou? To si povíme v dnešním článku.

Jako první je třeba si ujasnit, kam vlastně chcete jet. Pokud je to v rámci České republiky, je to pro vás to nejjednodušší. Stačí si jen ověřit telefonicky nebo e-mailem, zda-li hotel nebo penzion, ve kterém chcete složit hlavu, je dog friendly. Pokud ano, nic vám nebrání v cestě! Ale pozor některé hotely sice povolují psí mazlíky, ale jen do určité velikosti.

Co když, ale nechcete zůstat v České republice, ale rádi byste vycestovali za její hranice? Každý mazlíček, který cestuje spolu se svým majitelem po Evropské Unii, musí mít vystavený mezinárodní cestovní pas pro zvířata. Takový pas vám vystaví každý zvěrolékař a je nutné, aby v něm byl záznam o očkování proti vzteklině. Stejně tak je povinné, aby každý mazlíček měl zaveden pod kůži identifikační mikročip a nebo identifikační tetování se sériovým číslem stejným, jako má ve svém cestovním pase

 

Chcete jet na dovolenou autem?

Bude to asi to nejjednodušší. Váš pejsek vám určitě poděkuje, má to pro něj hned několik výhod. Auto můžete kdekoliv a hlavně kdekoli zastavit, aby se pejsek vyvenčil a proběhl. Při každé takové zastávce, zaparkujte hlavně ve stínu, obzvlášť v letních měsících, kdy teploty často atakují třicet stupňů a více. Mějte u sebe vždy cestovní misku a vodu. Pravidelný pitný režim je u zvířátek doporučovaný, aby nedošlo v létě k jejich přehřátí. Stejně tak nezapomeňte doplnit tekutiny i vy! Některá zvířata jsou na cestování autem zvyklí, což vám dost usnadní cestu. Navíc vy sami víte, jaké léky jim podat na zklidnění, nebo jakou hračku vzít sebou, aby byli co nejvíce v pohodě.

Nezapomeňte, že byste nikdy neměli nechat svému mazlíčkovi volný pohyb po celém prostoru auta. Existují na to předpisy a i z logického hlediska, stane-li se dopravní nehoda, mohlo by to být pro vás, nebo vašeho mazlíka být smrtelné. Mělo by být zabezpečené bezpečnostním popruhy pro zvířata, případně přepravní klecí. Větší psi se doporučuje nechat v zavazadlovém prostoru. Stejně tak nezapomínejte větrat. Stáhněte okýnko pár centimetrů dolů, nikdy však nenechávejte svého pejska vystrčit hlavu ven z okýnka. Mohl by totiž dostat infekci do uší nebo očí a měli byste hned po dovolené. Jakmile dojede do cíle, svého mazlíčka odměňte pamlskem. Jeden určitě stačit nebude

 

Chtěli byste cestovat letadlem?

Jak to tedy probíhá na letišti, chcete-li odletět s mazlíčkem do vzdálené destinace? Vždy si nejdříve přečtěte na internetových stránkách každého dopravce, jaká má omezení pro přepravu zvířat a jestli vůbec zvířata přepravuje. Zároveň se ujistěte, že země, do které cestujete dovoluje přepravu zvířat. Každopádně si můžete být jistí, že pro vašeho mazlíčka to bude obrovský stres, s tím je třeba také počítat a podle toho se zařídit, potřebnými léky od veterináře. Dále je třeba se na letiště dostavit s mnohem větším předstihem, vyhnete se stresu a snadno vyřešíte problémy, které by mohly nastat a nebude nervózní, že vás tlačí čas. Nezapomeňte vzít svému mazlíkovy platný průkaz o vzteklině, ten vám vystaví zvěrolékař a je platný 21 dní a také samozřejmě cestovní pas. Zvířata lze přepravovat buď s vámi na palubě, nebo v nákladovém prostoru bud jako odbavované zavazadlo nebo zboží.

Samozřejmě, nejméně stresující pro vašeho domácího mazlíčka je cestování s vámi na palubě. Zde je ale omezení pro hmotnost zvířete včetně schránky, ve které je umístěno. Vetšinou to bývá do 8 kilogramů. Přitom schránka pro zvíře musí mít rozměry jako klasické příruční zavazadlo a zároveň se musí vejít pod sedadlo před vámi. Samé komplikace, že? Během letu zvíře nesmí za žádných okolností opustit tuto schránku. Pokud by se tak stalo, mohli byste dostat i finanční pokutu. Výjimku pro volný pohyb psů na palubě tvoří jen cvičení slepečtí psi, kterým postačí jen náhubek, avšak musíte mít u sebe potvrzení o výcviku psa.

Podíváme-li se na druhý způsob přepravy a to v nákladovém prostoru, tak tady už to taková hitparáda není. Můžete si být jistí, že s vámi mazlíček nepromluví minimálně dva dny a jeden pamlsek ani hračka to opravdu nezachrání. Na druhou stranu se nemusíte bát, že s vaším zvířetem bude zacházeno jako s kufry. Zaměstnanci jsou vyškoleni pro chování se ke zvířatům cestující v zavazadlovém prostoru. Jsou v té nejlepší možné péči. Prostor, kde jsou vaše zvířata umístěna je vytápěn, tudíž nehrozí nachlazení. Je dobré také několik týdnů před odletem svého mazlíčka učit na přepravku, aby vydržel ve schránce, ve které stráví nějaký čas během letu. Pejska nebo kočku rozhodně nekrmte před odletem, mohlo by se mu snadno udělat špatně. Dle ČSA vás přeprava domácího mazlíčka jednosměrně v zavazadlovém prostoru vyjde na zhruba 3 tisíce korun, zatímco přeprava na palubě na poloviční částku.