Na Maltu za historií, přírodou i velikonočními tradicemi

Autor:

Malta začíná být mezi cestovateli stále oblíbenější destinací. Díky historické architektuře, krásné přírodě a čistému moři se není ani co divit. Většina turistů sem vyráží na letní dovolenou od června do září, přitom teď o Velikonocích je pro poznávání krás ostrovů a tradic místní kultury k návštěvě ta nejlepší doba.

Souostroví ležící uprostřed Středozemního moře nedaleko Itálie se skládá hned ze tří ostrovů  – Malta, Gozo a Comino. My ale souostroví známe právě jen pod jménem Malta. Hlavním turistickým cílem je určitě hlavní město Valleta, ze kterého hned na první pohled dýchá historie. Město je vlastně pořád ještě pevnost obehnaná hradbami, které ho mají chránit v případě napadení nepřítelem. Z nich máte výhled na největší přírodní přístav v Evropě. Uvnitř metropole je pak k vidění spousta paláců, zahrad a kostelů.

Menší ostrov Gozo je úplně jiný. Pokud hledáte klid, pohodu a chcete utéct před veškerým stresem, je Gozo ideální volba. Nabízí zelenější krajinu, která vybízí k výletům, malebná městečka, kde můžete ochutnat tu pravou maltskou domácí kuchyni. I místní obyvatelé jsou údajně ještě o něco přátelštější, než jejich sousedé z vedlejšího ostrova.

Nejmenším ostrovem je pak Comino, jehož rozloha je pouhé 3 km2. Celý ostrov se dá tedy bez větší námahy obejít pěšky za poměrně krátkou dobu. Taky tu kromě místních farmářů nikdo nesmí jezdit autem, takže ani jiná možnost není. A pokud byste se na ostrově snažili hledat ubytování, k dispozici máte jen jeden hotel (který je navíc v provozu výhradně během letních měsíců). Znáte v Evropě lepší únik z civilizace?

Všichni Malťané jsou velice nábožensky založení, proto pokud se tam vydáte právě během Velikonoc, budete svědky spousty oslav a nejlépe nakouknete do místních zvyků.

Zajímavá je například tradice, kdy se na Velký pátek v ulicích konají představení biblických příběhů. Kromě toho městy prochází třeba průvody lidí oblečených v bílém s kápěmi na hlavách, kteří mají řetězy spoutané kotníky a na ramenou nesou dřevěné kříže. Velikonoční neděle pak patří oslavám v rodinném kruhu. Příbuzní se scházejí, aby si spolu dali slavnostní oběd, který většinou představuje jehněčí maso s brambory a zeleninou.

Pokud se vydáte na Maltu ke konci března, teplé oblečení můžete nechat doma. Panuje tu příjemných 15 stupňů a povětšinou slunečné počasí. Letět můžete přímo z Prahy se společností Air Malta, cesta trvá přibližně 2 a půl hodinky.

Foto: Shutterstock


Místo pro vaše názory