Za vínem na Moravu

Autor:

Pro všechny, kteří milují víno, je Morava svatý ráj. Ať už zde strávíte víkend nebo jen jeden den, budete moci ochutnat tolik druhů vín jako nikdy před tím a ještě vás to navíc nezruinuje. Akce Otevřené sklepy začíná již za necelý měsíc, a tak by byla škoda ji nenavštívit. Představte si, jak se procházíte vinařstvím, obdivujete krásné hrozny, které se už dělají na staletých dřevinách a náhle se zastavíte. Ochutnáte první víno třeba Pálavu, pak přejdete přes cestu, kde už na vás čekají natěšení majitelé a nalévají Frankovku. Aby toho nebylo málo a vy jste nebyli hned opilí, patří se, že si dáte i něco na zub, třeba chleba se škvarky nebo vynikající frgál.

Otevřené sklepy se těší oblibě a každý rok tuto akci navštěvuje více a více lidí. Akce je vhodná především pro lidi, kteří ještě neví, co jim chutná, ale rádi by ochutnali co nejvíce a pak samozřejmě pro ostřílené vinaře, kteří si jdou za tím svým oblíbeným vínem. Dokonce se na Moravě nachází více jak 300 vinařských obcí, věděli jste to? A teď si vemte, že více jak polovina pořádá tuto akci a dokonce ji považují za vrchol sezóny. Podle toho to samozřejmě také vypadá. Už nejde jen o víno a jídlo, ale o tradici doprovázenou cimbálkou.

Kam můžete vyrazit?

Hned zkraje července, a to pátého vás čekají Letní otevřené sklepy Moravská Nová ves. Hned druhý den na vás budou čekat v Kelčanech, Vítonicích a Velkých Pavlovicích. Celý seznam, kam můžete vyrazit najdete na oficiálních stránkách Otevřené sklepy, včetně informací kolik a kam stojí vstupné a jaké slevy můžete využít.

V každé vesnici je tak akce unikátní. Někde se peče sele, jinde si pochutnáte na klobásce. Cimbálka hraje staré lidové písně, ale překvapí i moderními skladbami. Můžete se účastnit různých soutěží. Člověka hned napadne, že tady je svět ještě v pořádku. Žádný stres, prostě čistá vinařská pohoda.

Jak to celé funguje?

Stačí si koupit vstup. K němu dostanete žetony, které následně měníte za vzorky vín. Žetony si lze samozřejmě dokupovat. Častokrát dostanete i skleničku. Celá akce začíná počátkem měsíce červenec. Pokud byste ale nestihli některý z termínů, nemusíte si zoufat. Existuje totiž ještě „vinařská pohotovost“. To znamená, že v obcích je určen jeden vinař, který má otevřeno i ve všední a vybrané dny. Takto se ve vesnici pak vinaři střídají. Vinařská pohotovost je otevřena většinou v hlavní sezónu, tedy od dubna do září, ale může se to dle obcí měnit.

Foto: Shutterstock.com