Z pondělí na úterý příštího týdne se mohou všichni nadšenci astronomie těšit na super úplněk, tentokrát se mu přezdívá „Červí“. Super úplněk je v tuto dobu k Zemi nejblíže, a tak se zdá, že je větší než obvykle. Lidé, kteří jsou citliví na přírodní síly, tak mohou přiblížení měsíce pociťovat intenzivněji než ostatní. Působí jak na chování lidí, tak na jejich náladu. Letošní Červí super úplněk by s sebou měl přinést i pozitivnější přístup k životu, zlepší se fyzická kondice i by se měly vyřešit dlouhodobé vleklé zdravotní problémy.
Američtí Indiáni ho pojmenovali jako Červí, jméno dali také zbylým dvěma super úplňkům – jedná se o Sněžný a Krvavě vlčí úplněk. Na internetu přesto můžete nalézt i další pojmenování. Nicméně přívlastek získal právě kvůli tomu, že v březnu se začínají objevovat na povrchu i žížaly, které do té doby byly zalezlé v teple nitra Země. Traduje se, že Červí úplněk ukončuje zimu a zahajuje jaro.
Úplněk nastane, když je Měsíc na opačné straně Země než kde je Slunce. To má za důsledek, že je jeho povrch osvětlen slunečním zářením. Při super úplňku je Měsíc blíže k Zemi a je také mnohem jasnější – vhodný k fotografování. Letošní super Měsíc se objeví 9. března. Pokud bude dobrá viditelnost, měl by být úplněk vidět po celou noc.
Zdroj informací: Akademie věd ČR – tisková zpráva
Zdroj foto: Pixabay