Na španělských plážích si cigaretu už nezapálíte, v opačném případě hrozí vysoká pokuta

Autor:

Kuřáci mají ve slunném Španělsku velkou smůlu. Země totiž jako vůbec první v Evropě plošně zavedla nový zákon, který takovým lidem zakazuje si na veřejných plážích zapálit.

Zajímavé je, že iniciativa k zavedení zákona přišla právě od samotných občanů díky petici. K této iniciativě o zákazu kouření se připojilo téměř 300 000 obyvatel. Požadavek vznikl v důsledku toho, že samotní kuřáci Španělům nevadí, ale vadí jim bordel, který po kuřácích na plážích zůstává – to se týká zejména znečištění v podobě nedopalků a krabiček od cigaret. Navíc nedopalky v sobě obsahují toxické látky, které v dlouhodobém hledisku znečišťují životní prostředí. Hrozí tak nejen kontaminace půdy, ale také mořského světa.

Zákon vešel v platnost před koncem roku 2021. Každý, kdo jej tedy nyní poruší, musí počítat s velmi mastnou sankcí. Ta se šplhá do výše 2 000 euro, což je v přepočtu přibližně 50 000 korun. Zákaz kouření na plážích začal platit už dříve bez pokuty a to v Barceloně a na Kanárských ostrovech, nyní se však rozšířil i na další turisticky oblíbené pláže na pevnině.

Zdroj info: Lonely Planet
Zdroj foto: Pixabay