Na Žižkovskou věž se vrací miminka Davida Černého

Autor:

Od soboty 23. března 2019 se na Žižkovskou věž v Praze 3 začaly vracet plastiky obřích miminek výtvarníka Davida Černého, které byly sejmuty roku 2017 kvůli renovaci. Mimina budou, jak se zdá, umístěna natrvalo a časem dokonce přejdou do vlastnictví Českých radiokomunikací.

Oblíbené plastiky obřích lezoucích batolat po Žižkovské věži se dnes vrací na původní místo. Nejde však o identické sochy. Poté, co proběhla předloni jejich kontrola, bylo rozhodnuto o výrobě nových plastik, které splňují současné předpisy, a to zejména o změně jejich upevnění. Přestože vznikla nová mimina, z dálky byste nepoznali rozdíl. David Černý totiž použil původní šablonu, ze kterých batolata odlil. Avšak přeci jen se v něčem batolata změnila, přibrala totiž naváze. Původně jedna socha vážila sto kilo, nyní má sto devadesát. Základ plastiky je složen z rámu z konstrukční oceli, na němž je na několika místech připevněna skořepina ze skelného laminátu. Na délku měří 3,4 metru, na výšku 2,4 metru a na šířku 1,2 metru.

Mimina byla na televizní věži umístěna poprvé v roce 2000 jako součást akce Praha – Evropské město kultury. Původně se mělo jednat jen o „krátkodobou“ výstavu na jeden rok. Tomu také odpovídalo uchycení soch. Na konci roku 2001 byly sochy ke věži připevněny za využití trvalejší technologie – přímo do plastik byly dány kovové pásky, které se pak připevnily k plášti věže. Z důvodu kontroly a vytvoření nového upevnění na podzim 2017 sochy z věže zmizely, nyní se však opět vrací.

Instalace nových soch potrvá několik dnů, do výšin žižkovského vysílače je vytáhne tým horolezců. První mimino by se mělo po věži plazit už v sobotu 23. března. Celková instalace deseti soch by měla být dle předpokladů dokončena do 9. dubna, v závislosti na počasí. Za den odborníci stihnou na věž umístit jedno mimino. Podle dohody mezi vlastníkem věže a Davidem Černým budou plastiky na vysílači upevněny dalších 20 let, pak budou na České Radiokomunikace bezplatně převedeny.