Násilí na palubě letadla aneb jak se mu vyhnout

Autor:

Letecká doprava zaujímá velkou část dopravování a stává se tak čím dál více oblíbenějším dopravním prostředkem. Ostatně samotné letenky do určitých částí Evropy a světa jsou k dostání za pár korun. S tím však souvisí i chování lidí, které by mělo být přizpůsobené právě této formě dopravy. Často se v důsledku stresu a mačkanic na letišti člověk neovládne a všechno slušné chování jde prostě do háje.

Mezinárodní organizace leteckých dopravců uvádí, že počet násilných střetů pasažérů ročně stoupá. Letecké posádky tak začaly už kategorizovat jednotlivé stupně násilí. Patří mezi ně například bojové chování, emoční vzplanutí, samozřejmě i sex a dokonce incidenty zahrnující drogy a alkohol. Do kategorizování chování lze také zahrnou třídu, kterou cestujete. Emoční výbuchy bývají zejména v ekonomické třídě, kde se setkáváte s menším osobním prostorem.

Co dělat, když vedle sebe potkáte nějakého emočně labilního pasažéra? Nenechat se vyprovokovat!

Sedí-li vedle vás člověk, který má panickou hrůzu z létání, rozhodně si z něj nedělejte srandu. Chvíli počkejte a pak se ho zeptejte, jestli mu pomůže jeho stres překonat třeba konverzace. Snažte se být ohleduplní a empatičtí. Naopak pokud se vedle vás nachází pasažér, se kterým v následujících minutách bude zřejmě problém, tak v klidu vstaňte, klidně se vymluvte na toaletu a jdete si promluvit s leteckým personálem. Celou situaci se opět snažte vyřešit v klidu.

Několik rad na závěr.

Nikdy se nezapojujte do konfliktu, který nemůžete vyhrát, zejména pokud váš spolucestující je už mírně vytočen a nadávkami nešetří. Asi nechcete mít zlomený nos několik desítek kilometrů nad zemí. To je samozřejmě až vyhrocené, ale opravdu se do takových konfliktů nezapojujte. Zde přichází na řadu personál letadla, aby situací vyřešil.

Pokud pasažér před vámi nebo za vámi dělá něco, co nechcete, výhra není v trucu ani oplácení. Jedná se zejména o děti, které kopou do sedaček a celkově ruší celý let. Promluvte si s rodiči, snad budou rozumní. I když v mnoha případech se člověk neudrží a celá klidná situace se zbytečně vyhrotí, protože rodiče dítěte situaci nedokážou inteligentně pochopit a vyřešit.

Foto: Shutterstock.com