Návštěva Benátek se stala zcela novým a ojedinělým zážitkem

Autor:

Za normálních okolností byste z mostu Rialto neměli výhled na Canal Grande a museli byste se doslova strkat s ostatními jen pro jednu fotku a stejně tak byste museli čekat hodiny, než by se na vás dostala řada při návštěvě Dóžecího paláce. Ale časy se mění, obzvlášť v době koronavirové můžete zažít něco ojedinělého, a to – Benátky bez davů.

Kdykoli jindy byste se v italských uličkách míjeli s davy turistů, kteří by se předbíhali v tom, kdo si dřív koupí zmrzlinu a nebo pizzu. Dnes si můžete v klidu vypít kávu na zahrádce s výhledem na pamětihodnosti, ke kterým jste se za běžných okolností téměř ani nemohli dostat, protože všude byli lidé všech národností.

Před rokem jsme psali o problematice masového turismu a letos je vše úplně jinak. Jak se říká, člověk míní, život mění a v případě Benátek to platí dvojnásob. Až na nějaké turisty převážně z Německa nebo Rakouska, zde nepotkáte skoro nikoho. Pokud jste někdy přemýšleli o návštěvě tohoto romantického města, pak je na to ta nejlepší doba právě teď, než se vše vrátí zase do starých kolejí. Zajímavé je, že v ulicích nepotkáte téměř žádné mimoevropské turisty, kteří ale jindy tvořili více jak 50 % všech turistů.

Na březích neuvidíte ani kotvící výletní lodě, které denně přiváželi do města davy lidí, a proti kterým chtělo město ještě loni brojit, protože pod návalem návštěvníků se v Benátkách nedalo takřka ani dýchat. Koronavirus změnil všechno. Bohužel úbytek turistů poznamenal značně i cestovní ruch, ve kterém pracuje zhruba 65 % tamního obyvatelstva.

Na druhou stranu vyrazíte-li dnes do Benátek, můžete s jistotou očekávat, že navštívíte opravdu všechny památky a co víc, budete si moci prohlédnout basiliku sv. Marka bez návalu lidí. A ve čtvrti Carampana se nebudete mačkat s často čínskými turisty. Navíc s ubytováním přímo v Benátkách to bude také jednoduché, přestože bohužel třetina hotelů neotevřela, ty které ano teď nabízejí ubytování za velmi nízké ceny, aby alespoň nějak přilákali turisty. Navíc lze koupit i levné letenky, v akci se pohybují z Prahy okolo 580 korun.

Pokud zatoužíte po pravém italském pokrmu, budete mít zaručeno, že se najíte opravdu po italsku a nikoli jen na oko načančaným jídlem, které se servírovalo pro turisty, samozřejmě s vysokohorskou přirážkou – protože turistická sezóna. Většina takových „turistických restaurací“ je zavřená a otevřené jsou místní a vyhlášené – leckdy ale v ulicích zapadlé – italské podniky. Nebojte se zeptat místních na doporučení, kde se dobře najíst, jistě rádi poradí a vy nebudete litovat.

Zdroj informací: Lonely Planet
Zdroj foto: Pixabay