Návštěva indického Tádž Mahalu se prodraží

Autor:

Slavná stavba tyčící se v Ágře. Vystavět ho nechal indický panovník Šáhdžahán na památku své předčasně zesnulé manželky Mumtáz, kterou velmi miloval a její smrt ho nesmírně zasáhla. Pro mnohé je mauzoleum symbolem Indie, možná proto jej ročně navštíví neuvěřitelných sedm milionů návštěvníků. To se bohužel podepisuje na celé monumentální stavbě.

V každé hodině na monumentální stavbu padají slunečních paprsky, které se pak odráží v různých barevných škálách na zdech mauzolea. Ráno bývá fasáda narůžovělá, avšak na večer naopak slonovitě bílá. Ne nadarmo patří mezi sedm divů světa.

Když je něco pěkného, často se stane, že během pár let to začne být neúnosně navštěvované. Podobné je to jako s vyhlídkou Máj. Kdysi tam chodilo pár lidí, ale teď? Máte co dělat, abyste tam byli sami. Stejně tak je to s jinými známými památkami na světě, jako jsou egyptské pyramidy, pařížské muzeum Louvre a mnohé další. Davy turistů proudící každý den. Jak bojovat s přílivem turistů, aniž byste poškodili ekonomiku? Indická vláda přišla se zdražením vstupného, a to rovnou o čtyři sta procent. Zdražení se týká spíše místních turistů.

Indové tvoří osmdesát procent návštěvníků indického klenotu. Je totiž šokující, že v hlavní sezóně dokáže denně navštívit mauzoleum až sedmdesát tisíc návštěvníku. Bohužel ne všichni jsou si vědomi škod, která vysoká návštěvnost napáchá. Vláda tak přišla s opatřením, které má snížit návštěvnost nejméně o dvacet procent a stejně tak navýšit rozpočet na potřebnou restauraci fasády. Dle místních archeologů turisté páchají nevratné škody na mramoru podlahy, zdech ale i základech monumentu.

Pokud jste čekali nějaké závratné zdražení, tak vás zklameme. Místní za vstup zaplatí od padesáti do dvěstě padesáti rupií, což je v přepočtu od 16 do 78 korun. Inu, nebudeme to raději komentovat. Je jen otázka, zda-li to někoho odradí od návštěvy Tádž Mahalu. Pro cizince platí jednotná cena 1100 rupií, v přepočtu 350 korun.

Zdroj informací: Times of India, Reuters
Zdroj foto: Pixabay