Navštívili jsme nejlepší pláže na Maltě. Kde je nejhezčí písek a které se naopak vyhnout?

Autor:

Malta je malý ostrovní stát ve Středozemním moři, který toho má i přes svou velikost hodně co nabídnout.

Kromě bohaté historie a krásných skalních útvarů je to hlavně azurově modré moře, kde se celé léto teploty drží nad 25°C. Malta se tak může zdát jako ideální destinace na koupání. Má to ale jeden háček.

Barva vody sice na spoustě míst připomíná spíš plavecký bazén než moře, co tu ale zásadně chybí, jsou dobré pláže. Ne nadarmo se Maltě přezdívá „The Rock“ (Skála). Skály totiž tvoří většinu pobřeží a když už na nějakou pláž narazíte, počítejte s tím, že bude obsypaná lidmi. Ať už se na Maltu ale z jakéhokoliv důvodu vydáte, osvěžení v moři určitě přijde vhod. A které pláže byly naše oblíbené?

Severní Malta: Pláže Riviera, Golden Bay a Gnejna Bay

Začneme rovnou naší nejoblíbenější pláží na hlavním ostrově Malty. Riviera je menší písečná pláž, obklopená z obou stran útesy, po kterých si můžete udělat nenáročný výšlap a užít si krásné výhledy. Moře je tu čisté a hodně mělké, na pláži najdete občerstvení a k dispozici je i půjčovna lehátek a slunečníků. Menší nevýhodou je přístupnost. Na pláž musíte po schodech, u kterých se cestou nahoru v letním vedru pěkně zapotíte. Výhodou je dobrá dopravní dostupnost, pár minut pěšky je autobusová zastávka a přímo nad pláží je parkoviště.

Hned „za rohem“ od Riviery se nachází jedna z nejznámějších pláží na Maltě – Golden Bay. Stejně jako Riviera je písečná a nabízí bohaté zázemí: půjčovnu lehátek, toalety, sprchy, restaurace, bary a půjčovny sportovního vybavení. Bývá tu ale mnohem víc lidí a celkový dojem trochu kazí přilehlý hotelový komplex.

Trojici severních pláží uzavírá Gnejna Bay. I tady se můžete těšit na písek a mělké moře. Přímo u pláže se nachází dvě parkoviště i zastávka autobusu. Ze všech tří se jedná o nejklidnější pláž, nenajdete tu žádné restaurace nebo bary, pouze jeden malý kiosek. Vedle parkoviště jsou toalety a funguje tu také půjčovna sportovního vybavení.

Foto: Lenka Gréková

Mellieħa Bay

Na východní straně ostrova se nachází nejdelší písečná pláž celé Malty. Její výhodou je dobré vybavení, nabízí půjčovnu lehátek, sprchy, toalety a velké množství restaurací, kaváren a barů. I tady je moře mělké a jde tak o ideální pláž pro děti. Hned u pláže vede hlavní silniční tah, díky tomu je Mellieħa dobře dostupná autem i hromadnou dopravou, na druhou stranu to znamená neustálý hluk a výpary z aut.

Paradise Bay

Autobusem číslo 101 můžete dojet až do ráje, tak se totiž jmenuje zastávka i nedaleká pláž. Najdete ji na samém severním konci ostrova nedaleko přístavu, ze kterého vyplouvají trajekty na ostrovy Gozo a Comino. Cestou na pláž musíte zdolat zhruba stovku schodů a i přes svou relativní odlehlost je tu v létě narváno. Výhodou je parkoviště hned nad pláží, možnost půjčit si lehátka a slunečníky a také přítomnost sociálního zařízení a občerstvení.

St. George’s Bay

S plážemi přímo ve městech se na Maltě téměř nesetkáte. Jednou z výjimek je pláž v oblasti St. Julian’s. Ta je vyhledávaná hlavně milovníky nočního života, nachází se tu spousta barů, restaurací a hotelů. To znamená velké množství lidí, které rozhodně převyšuje kapacitu téhle miniaturní pláže. Na rychlé ochlazení ji ale využít můžete. Nám například dobře posloužila v den odletu, kousek od pláže totiž staví autobus, kterým se dostanete až na letiště.

Jižní Malta: St. Thomas Bay

Zhruba 10 minut pěšky od městečka Marsaskala se nachází pláž St. Thomas. Jde o jednu z klidnějších pláží, která je velmi oblíbená i mezi místními. Nabízí mělké písčité moře, ale i hladké kameny a beton vhodné na opalování. K dispozici jsou sprchy, toalety i kavárničky a hned u pláže staví několik autobusů.

Pretty Bay

Ačkoliv se tato pláž nachází nedaleko přístavu, na čistotě vody to nijak nepoznáte a sledování rušného přístavního života může být příjemnou kratochvílí. Navíc jde o jednu z mála písečných pláží na jihu ostrova. V okolí se nachází spousta restaurací a kaváren. Pláž je vybavena toaletami a sprchami.

Kalanka

Pláž Kalanka najdete nedaleko turisty velmi oblíbeného rybářského přístavu Marsaxlokk a je vhodná spíše pro lidi, kteří vyhledávají klid. Není tady žádné občerstvení, sprchy nebo toalety. Horší je i přístupnost, nad pláží se nachází jen malé parkoviště a nejbližší zastávka autobusu je vzdálená půl hodiny chůze. Na druhou stranu tu není tolik lidí, což na velmi rušné Maltě jistě oceníte.

Foto: Lenka Gréková

Ostrovy Gozo a Comino: Ramla Bay

Nejkrásnější pláž ostrova Gozo a možná celé Malty je rozhodně písečná Ramla Bay. Specifická je svou krásnou oranžovou barvou písku i tím, že se nachází tak trochu uprostřed ničeho. Přímo u pláže je několik stánků s občerstvením, toalety a sprchy, jinak tu ale široko daleko není jediná budova. Přesto je pláž celkem dobře dostupná jak autobusem, tak autem – zastávka s parkovištěm jsou jen pár minut chůze.

Xlendi Bay

Vesnička Xlendi leží v uzoučké zátoce na západě ostrova a nachází se tu maličká pláž s velmi mělkým mořem, vhodná pro malé děti. Po levé straně zátoky vede promenáda, po které se dostanete až ke Xlendi Tower, ze které je krásný výhled na okolí. Kromě toho se tu ale můžete i vykoupat, podél útesů najdete několik schůdků do moře. Půjčit si můžete kajaky nebo vodní skútry a na své si tu přijdou i potápěči. Po celé zátoce navíc najdete spoustu restaurací s výhledem na krásně průzračné moře.

Marsalforn

Městečko Marsalforn se v posledních letech stalo oblíbeným dovolenkovým resortem. Je tu velké množství hotelů, restaurací a kaváren, ale i pěkná malá pláž hned vedle promenády. Jestli hledáte spíš klidnější místo a nepotřebujete písek nebo pozvolný vstup do moře, popojděte ještě kousek na pláž Għar Qawqla. Vstup do moře je tu sice možný jen přes schůdky, je tu ale mnohem méně lidí.

Foto: Lenka Gréková

Modrá laguna

Ostrůvek Comino je v podstatě jedna velká skála, moře je sice azurově modré, ale pláže tu nejsou. Jedinou možností jak se vykoupat je, kromě pronájmu lodi, miniaturní pláž hned vedle přístavu. Ta je ale už od brzkého rána obsypaná lidmi. Navíc je tu neustálý hluk z přilehlých stánků s občerstvením a každou chvilku přijíždějících lodí. Comino rozhodně za návštěvu stojí, na koupání si ale raději vyberte jiné místo.

Zdroj info: autorský text, vlastní zkušenosti autorky
Zdroj foto: Lenka Gréková