Nebojte se dovolené s vaším domácím mazlíčkem

Autor:

Jedete na dovolenou a rádi byste s sebou vzali svého domácího mazlíčka? To už nemusí být takový problém jako kdysi. Dnes už hojně příbývá tzv. dog-friendly ubytování a také zajímavých speciálních psích pláží. Ty nejlepší lokace najdete překvapivě v Itálii a také v Chorvatsku. Příště už svého psího parťáka nemusíte nechávat u příbuzných.

Češi jsou národem pejskařů, v přepočtu na obyvatele jich u nás žije nejvíce z celé Evropy. Například dle loňského průzkumu agentury Focus má doma pejska celých 37 % lidí. Pro mnoho lidí je naprosto samozřejmé trávit se svým čtyřnohým parťákem také letní dovolenou. Se psy lidé nejčastěji vyrážejí do evropských destinací, které jsou snadno dostupné autem. Cestovat se psem v letadle je u řady leteckých společností možné, ale není to tak komfortní, jako kdybyste cestovali automobilem. Díky cestě vlastním vozem můžete pravidelně zastavovat, svého psa vyvenčit a dát mu možnost se na chvíli proběhnout.

Před cestou do zahraničí nesmíte zapomenout na psí pas. „Cestovní průkaz psům vystavuje veterinář. Součástí pasu by mělo být potvrzení o platném očkování proti vzteklině, případně o dalších ošetřeních dle požadavků cílové země. Zvíře musí být navíc označeno, nejčastěji se využívá čipování nebo tetování,“ radí Andrea Řezníčková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia. Pejskaři by měli věnovat pozornost i výběru destinace. Některé země mají pro vstup se psy zvláštní pravidla, nad kterými zůstává rozum stát, například omezující věk nebo rasu zvířete. Na druhou stranu ovšem naleznete řadu dovolenkových lokalit, kde vaše čtyřnohé kamarády vřele vítají, ať už se jedná o různé hotely s označením „Pet Friendly“, nebo třeba speciální psí pláže.

Chorvatsko je u pejskařů velmi oblíbené, protože zde každým rokem přibývá ubytování, kde jsou nejlepší přátelé člověka vřele vítáni. Čím dál vyšší je pak i počet pláží, kam vás se psem bez problému pustí. Jsou to pláže, které nejsou označeny modrou vlajkou anebo nemají písemně zakázaný vstup se psy. Na každé pláži sice platí vlastní pravidla, ale všude je důležité hlavně dbát na čistotu.Také mít psa na vodítku, protože ne všechny pláže jsou oplocené a chráněné, navíc se tam nachází mnoho jiných domácích mazlíčků. Velkým počtem psích pláží se pyšní například přístavní město Rovinj, které je samo o sobě pejskařským rájem. Psi s vámi mohou do většiny místních restaurací i do historického centra. Oblíbená psí pláž jménem Blue Moon nabídne i populární turistické středisko Poreč.

Velmi častým cílem turistů se psi je také Itálie, která obecně platí za průkopníka psích pláží a rovněž za jednu z nejvíce dog-friendly zemí Evropy. „Se psem můžete v Itálii nejen do celé řady restaurací, kaváren a barů, ale i do mnoha obchodů. Pravidla pro cestování s pejskem v hromadné dopravě jsou velmi benevolentní a například ve vlacích lze s malým psem v přepravce cestovat zcela bez poplatků,“ uvádí Andrea Řezníčková. Ve vyhledávaném italském letovisku Bibione poté najdete jednu z nejoblíbenějších pláží pro psy, Plutovu pláž. Pro cestovatele i jejich čtyřnohé parťáky jsou tu připraveny lehátka se slunečníky, psí sprchy, sáčky na exkrementy i vodítka na půjčení. Vzhledem k oblíbenosti pláže se však připravte na davy lidí i psů a větší hluk. Pokud tedy preferujete klidnější prostředí, zamiřte do střediska Porto Santa Margherita.

Foto: Shutterstock.com