Nebojte se létání v těhotenství. Stačí dodržovat základní pravidla

Autor:

Cestování je váš život, ale před pár týdny se něco změnilo. Teď jste těhotná a uvažujete nad tím, zdali je pro vás cestování ještě přípustné? A co bude, až se dítě narodí? Dnes už je naštěstí jiná doba. Dítě neznamená přímý konec vašich snů a poznávání všemožných koutů světa. Čím dál častěji můžete sledovat na sociálních sítí příběhy maminek, které své ratolesti berou do světa sebou úplně bez obav a starostí. Dnes se ale zaměříme na to, jak k cestování přistupovat, když jste těhotná.

Každá žena prožívá své těhotenství jinak, a tak je dobré věřit především své intuici a brát naše rady jen jako doporučení. Přeci jen každá žena je jiná, a pokud prozvracíte celé dny, asi nebude pro vás nejlepší, abyste cestovala bůhví jak daleko a strávila celou dovolenou na záchodě. Stejně tak není žádná hanba, abyste své cestování v těhotenství probrala se svým gynekologem, ba naopak. Buď vám k cestě požehná nebo ne. Vždy myslete na vaše zdraví a zdraví miminka.

Začátek těhotenství

Je to teprve pár minut nebo možná pár dní, co jste zjistila, že čekáte miminko. Právě v tomto okamžiku a na následujících dalších pár týdnů nastává fáze pozorování. Budete si zvykat na nový stav a zřejmě vám nebude moc dobře. Doporučuje se v začátcích dávat na sebe větší pozor než normálně, protože prvních pár týdnů je kritických a rozhodují o tom, zdali bude vše dobře pokračovat. Nikdo od vás neočekává heraldické výkony, a tak na to vy sama také pamatujte. Odpočívejte a do ničeho se zbytečně netlačte. Přeci jen moře na vás pár týdnů počká.

Teď je nejdůležitější fazolka ve vás. Uvidíte, že první trimestr uběhne jako voda. Pokud vás přeci jen čeká cesta letadlem, ať už kvůli pracovní cestě, nebo něčemu jinému důležitému, připravte se na pár věcí. Do kabelky si přibalte pár dobrot, protože těhotenské chutě jsou zákeřné, a to co vám v letadle nabídnou, vás zřejmě moc neuspokojí. Otravné pro vás také bude neustálé chození na toaletu, protože vaše potřeba pití se zdvojnásobí. Vybírejte si sedadlo v uličce a blízko toalet, velmi vám to usnadní život. Stejně tak se nezapomínejte často procházet, protahovat, případně cvičit při sezení, neboť v průběhu těhotenství se zvyšuje riziko trombózy. Vhodné jsou i kompresní punčochy. Dobře poslouží i nafukovací polštářek pod hlavu.

Průběh těhotenství

Jakmile se přehoupnete přes kritický první trimestr, kdy není nic jisté, můžete oslavovat. Obecně se druhý trimestr nejvíce doporučuje k cestování. Většinou vás přejdou všechny ranní i celodenní nevolnosti, a tak nějak si zvyknete, že už nejste sama. Nebude se vám chtít celý den spát a budete aktivnější. Samozřejmě je to u každé ženy individuální. Ale tento čas „hyperaktivity“ je třeba nejlépe využít a zároveň si můžete s partnerem užít poslední dovolenou ve dvou.

Pokud je vaše těhotenství v pořádku a nemáte žádné komplikace, můžete si dovolit naplánovat cestu i do exotičtějších zemí. Zapomeňte na cestování malými letadly, které postrádají vyrovnávání tlaku ve vysokých výškách, to by vám mohlo ublížit. Také je třeba pamatovat na to, abyste si o daném místě zjistila, co nejvíce. Přeci jen jako těhotná musíte dbát na určitý komfort. Počínaje dobrou hygienou, konče aktivitami, které v dané zemi chcete vykonávat. Jízda na čtyřkolce je už mimo vaše možnosti. Pozor si dejte také na očkování a vždy se ujistěte u svého lékaře, jestli je to vhodné, protože obecně se v těhotenství nedoporučuje žádné očkování. Informovat byste se také měla dobře o svém cestovním pojištění, jestli kryje případné komplikace a nebo předčasný porod. Raději si vše dvakrát zkontrolujte.

Poslední fáze těhotenství

Je to tady. Konečně jste začala třetí trimestr a už se jistě těšíte na nový přírůstek do rodiny. Je na čase si položit otázku, jestli vám cestování v posledním trimestru stojí za to. Pokud to jde, cestujte spíše autem, přeci jen autem se dostanete do nemocnice rychleji, než na palubě letadla uprostřed Atlantiku. Párkrát se už stalo, že žena na palubě letadla porodila, ale upřímně, vám by se chtělo rodit na sedačce vysoko ve vzduchu? A co když nastanou komplikace? Zbytečně byste ohrožovala sama sebe a hlavně vaše dítě. Palubní personál je sice vyškolený na takové situace, ale nic nenahradí zkušený nemocniční personál.

Čím více se blíží váš termín porodu, tím spíše si letecké společnosti kryjí záda. Proto pokud budete cestovat ve vysokém stádiu těhotenství, určitě se podívejte na webové stránky leteckých společností a přečtěte si do jakého týdne těhotenství dovolují cestovat na jejich palubě. Do 28. týdne těhotenství můžete létat neomezeně, ale pak už si dejte pozor. Některé aerolinky mají pravidla uvolněnější, jiné naopak. Stejně tak jsou pravidla jiná pro budoucí maminky, které čekají dvě a více dětí. V případě rizikového těhotenství byste neměla létat vůbec.

Foto: Shutterstock.com