Nejdražší země světa aneb Tady byste žít nechtěli

Autor:

Křišťálově čistá jezera, vysokohorská údolí či panensky nedotčená příroda, to vše popisuje jedinou zemi, kterou je Švýcarsko. Každý, kdo sem někdy cestoval, vám také potvrdí, že se jedná o velmi drahý stát a každý pobyt zde přijde na pořádný balík peněz. Skutečnost není daleko od pravdy, protože nedávná studie prokázala, že se jedná o nejdražší zemi světa pro život.

Studii provedl časopis Ceoworld Magazine. Hodnocení světových zemí spočívalo v pěti bodech. Bral se zřetel na životní náklady (zejména pak oblečení, ubytování, běžné měsíční účty a doprava), výše nájemného, ceny potravin, náklady na stravování a kupní sílu. Švýcarsku tak vyšlo 122 bodů na životní náklady a také vysoká čísla v indexu ceny potravin a stravování. Na druhém místě se umístilo Norsko, následoval Island, Japonsko, Dánsko, Bahamy,.. Jen pro zajímavost třeba Spojené státy se umístily na 20. místě.

Že to opravdu ve Švýcarsku není levné můžete vyčíst i z následujících řádků. Pojďme se podívat na ceny v restauracích a kavárnách. Za běžné cappuccino zaplatíte 92 korun, menu ve fast foodu vás vyjde na 360 korun a půl litr piva na 140 korun. Pokud byste si dopřáli večeři, bez větších nároků, zaplatíte za jednu osobu klidně i 800 korun. Co se týká základních potravin v obchodě, tak třeba jeden kilogram hovězího masa se pohybuje průměrně okolo tisícovky. Kilogram jablek pak stojí 92 korun a za 12 kusů vajec velikosti M zaplatíte přes 120 korun. Bochník čerstvého chleba koupíte za necelých 70 korun.

Když se na to podíváme ze širšího úhlu, tak to u nás v Česku není tak špatné, natož jak si téměř každý na něco stěžuje, že? Naopak nejlevnější zemí světa se stal Pákistán. Poté následoval Afghánistán, Nepál, Kosovo, Tunisko, Egypt a Indie.

Foto: Pixabay