Nejhezčí rozhledny Česka

Autor:

Pokud máte rádi výhledy na přírodní krásy naší země, tak neváhejte, využijte pěkného počasí a vyrazte na některou ze 400 rozhleden a vyhlídkových věží, které v Česku najdete. Cesta k nim nemusí být mnohdy jednoduchá a jestli budete chtít stihnout více než jednu denně, tak určitě zvolte cestu autem. Ideální automobil na výlet s rodinou nebo partou přátel si můžete půjčit přes platformu HoppyGo. České rozhledny se liší se nejen výškou, ale i stářím a architektonickými styly. S kterými vyhlídkami tedy začít?

1. Rozhledna Růženka

Tento poetický název nese moderní betonová rozhledna na Pastevním vrchu kousek od Děčína. Záměrně připomíná nedaleké vojenské bunkry. Výhled se vám z ní naskytne na České a Saské Švýcarsko, Lužické hory a České Středohoří. Vstup je celoročně zdarma. Přes vrch navíc vede naučná stezka, která pokračuje na Kamenickou stráž, můžete si tak dopřát až desetikilometrovou procházku.

Kde Růženku najdete: okres Děčín, Ústecký kraj,

Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/2AOMq

2. Krásenský vrch

V srdci Slavkovského lesa najdete tento kamenný skvost. Rozhledna na Krásenském vrchu vznikla již v roce 1935 během hospodářské krize, aby se obyvatelé Krásna ubránili nezaměstnanosti. Tato válcovitá stavba s vnějším schodištěm stoupá až do výšky 25 metrů. Těšte se na výhled na Slavkovský les, Doupovské a Krušné hory.

Kde Krásenský vrch najdete: okres Sokolov, Karlovarský kraj, Česko

Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/2brgj

3. Hradišťský vrch

Mezi novější rozhledny se řadí ta na Hradišťském vrchu. Stojí na místě dávného keltského opevnění. Architekt tak vycházel nejen z krajiny regionu, ale i keltské symboliky. Z třicetimetrové věže dohlédnete na Novohradské hory, Budějovickou kotlinu a při dobrém počasí i na Alpy.

Kde Hradišťský vrch najdete: okres Český Krumlov, Jihočeský kraj

Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/3qfHn

4. Velká Deštná

Na nejvyšším vrcholu Orlických hor v nadmořské výšce 1 115 metrů stojí 18metrová rozhledna. Nepravidelný pětiúhelníkový tvar pobitý z vnější strany šikmými modřínovými hranoly symbolizuje dešťové kapky ve větru. Z rozhledny budete mít 360stupňový výhled na Krkonoše nebo Kralický Sněžník. Přístupná je celoročně a vstup vás nebude nic stát.

Kde Velkou Deštnou najdete: okres Rychnov nad Kněžnou, Královéhradecký kraj

Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/26p70

Foto: HoppyGo

5. Jurkovičova rozhledna

Unikátní rozhlednu s tradičními lidovými prvky najdete u Rožnova pod Radhoštěm na Karlově kopci. Návrh vytvořil známý architekt Dušan Jurkovič již v roce 1896. Kovářské, klempířské a tesařské práce byly prováděny ručně za použití starých, dnes již téměř nepoužívaných, pracovních postupů. Celková výška rozhledny je 32 metrů, vyšplhat můžete na plošinu ve výšce 19 metrů. Naskytne se vám výhled na centrum Rožnova a masív Radhošť.

Kde Jurkovičovu rozhlednu najdete: okres Vsetín, Zlínský kraj,

Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/lujolaloke

6. Rozhledna Salaš

Za další vyhlídkou se vydejte k Uherskému Hradišti. U obce Salaš vznikla v roce 2015 futuristicky vyhlížející rozhledna ve tvaru dvou sedmiček. Na své náklady ji nechal vystavět místní obyvatel Petr Loucký. Užívat si díky němu můžete výhled na Velehrad, Uherské Hradiště, vrcholky Bílých Karpat nebo Chřibů.

Kde rozhlednu Salaš najdete: okres Uherské Hradiště, Zlínský kraj, Česko

Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/hababofenu

7. Kobylí vrch

Designová spirálová rozhledna v Kobylí na Břeclavku je unikátní hlavně tím, že nemá schody. Přístupná je tedy jako jedna z mála i pro vozíčkáře. Postavena byla na vinicemi osázeném vrchu a její návrh plně respektuje okolí vinohradu. Kochat se můžete výhledem na celou Pálavu, Bílé Karpaty a při dobrém počasí i na rakouské Alpy.

Kde Kobylí vrch najdete: okres Břeclav, Jihomoravský kraj

Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/cozupegebe

Foto: HoppyGo