Nejkrásnější hrady a zámky Evropy

Autor:

Hrady a zámky bývají srdeční záležitostí. Ostatně obdivovat rozmanitou architekturu od gotiky přes renesanci až po baroko, zahřeje u srdce nejednoho z vás, a to nemusíte být zrovna archeologové. Řada hradů je také opředena legendami a strašidelnými příběhy, které lákají k jejich prozkoumání. My Evropané máme v této oblasti nesmírné štěstí, neboť hledat hrad nebo zámek v Americe, asi byste moc nepochodili. Pojďme se nyní podívat na ty nejkrásnější architektonické skvosty, které Evropa nabízí. Třeba vás nějakou volbou inspirujeme a můžete vyrazit na výlet!

1. Neuschwanstein

Co by kamenem dohodil v Německu se nachází nádherný zámek tyčící se na skále. Zhmotnění dětských pohádek, vznikl tak nějak pomatením mysli jednoho vladaře. Právem je označován za nejkrásnější zámek v Evropě. Ostatně zámek posloužil jako silueta pro Walt Disneyho pro příběh Sněhurky. Zámek leží nedaleko bavorského města Füssen, necelých 100 kilometrů od Mnichova. Jak vidíte, čeká vás cesta daleká, avšak určitě bude stát za to. V hlavní sezóně navštíví zámek denně až 6000 lidí, a tak doporučujeme si pro návštěvu vybrat spíše nějaký den v týdnu než víkend. Vyhnete se tak velkému množství lidí. Na začátku jsem se zmínila, že zámek byl postaven jen z pominutí mysli a nebyla jsem daleko od pravdy. Ludvik II., který té doby vládl v Bavorsku, nechával zámky stavět často. Nestavěl je kvůli obdivu před ostatními, ale stavěl je hlavně pro sebe samotného, aby mohl uniknout do soukromí a samoty od všedních povinností. Často se oddával romantickým představám o germánii a mýtické budoucnosti své země.

Pár praktických informací. Za parkování zaplatíte 5 euro. Vstup na zámek vyjde na 12 euro. Levněji se najíte v městečku Füssen, v okolí zámku je to drahé. Doporučujeme navštívit nedaleký most Marienbrücke, který se klene napříč propastí a je zde opravdu jedinečný výhled na zámek. Hotový ráj pro fotografy.

2. Alcázar

Doslova spíše Pevnost v Segivii se nachází v autonomní oblasti Kastilie. Sto kilometrů severozápadně od hlavního města Španělska. Stojí na skalnatém útesu nad soutokem dvou řek. Jedná se o jeden z nejvýznamnějších hradů ve Španělsku. Přec byl postaven rukou Arabů jako pevnost, sloužil více jako královský palác, státní vězení a královská lukostřelecká vysoká škola. Po vyhnání Arabů ze země padl do křesťanských rukou. V současné době tu na nic z toho už nenarazíte, hrad slouží jako muzeum a archiv. Na první pohled nijak zvláštně vyhlížející hrad skrývá ve svých útrobách hotová kouzla, arabskou kulturu tu naleznete na každém rohu. Ač by se mohlo zdát, že je interiér chudý, opak je pravdou. Pokoje jsou velmi luxusně vyzdobeny, stejně tak i nádvoří hradu. Nachází se zde několik kaplí a nepřijdete ani o padající most. Jediná významná osobou, která trvale žila v prostorách hradu, byla právě Isabela Kastilská. Povídá se, že právě v této pevnosti přijala na audienci Kryštofa Kolumba a právě zde domluvili jeho financování zámořské plavby.

Vstup do hradu vás bude stát 12,50 euro.

3. Chambord

Kdo čekal na nějaký zámek ve Francii, tak je to právě tady. Francie se může pyšnit mnoha impozantními stavbami. Jedním z nich je i tento zámek, který byl postaven v 16. století na objednávku Františka I. Zámek patřil k vrcholným stavbám renesanční architektury. Budova se pyšný vysokým počtem komnat, kterých je 440, dále pak 85 chodeb a 365 komínů. Kdo zámek navrhl, se dodnes neví, ale existuje možnost, že se na stavbě podílel právě slavný Leonardo da Vinci. K zámku náleží i obrovská obora. Lovit zvěř sem jezdí francouzský prezident spolu s VIP pozvanými hosty. Zámek byl svým způsobem prokletý, neboť často střídal své majitele.

V dnešní době zámek patří státu a je právem nejnavštěvovanějším zámkem ve Francii. Návštěvníci mají volnou ruku při prozkoumávání zámku, mohou se dostat do nekonečné spleti pokojů a hledat z nich cestu ven. Dostat se do nejrůznějších chodeb, arkád a věží. Na prohlídku je dobré si vyhranit celý den, neboť za hodinu projdete velmi malou část zámku a když už jste tady, byla by škoda jej neprozkoumat celý. Až tak učiníte budete určitě souhlasit s Henry Jamesem: „ Tento zámek je vskutku královský – královský svou velikostí, velkolepou atmosférou, lhostejností k běžným věcem.“

Vstupné stojí obdobně 13 euro.

4. Belveder

Abychom nemuseli cestovat pořád tak daleko, pojďme se podívat na komplex, který je blíže k naším hranicím. Ve Vídni naleznete tento barokní palácový komplex. Princi Evženu Savojskému záviděl zámek i sám rakouský císař. Palácový komplex tvoří dvě protilehlé budovy, které spojuje honosná zahrada francouzského stylu. Zahrada je plná barevných květin čítajíc až 4000 různých rostlin, fontán, jezírek a antických soch. Po smrti prince Evžena, přešel komplex pod správu Hasburků, pod kterými se dále rozšiřoval. Komplex je rozdělen na Horní a Dolní Belveder. V Dolním se ještě dnes můžete kochat prostory, ve kterých spal a žil princ Evžen. Stejně tak se tam nachází vídeňské muzeum umění. V Horním Belvederu naleznete také sbírky významných malířů jako byl Gustav Klimt nebo Egon Schiel. Nejlepší dobou pro návštěvu je rozhodně jaro a léto, kdy v plné síle rozkvétá celá zahrada.

Otevřeno mají po celý rok od 10 do 18 hodin. Do Horního Belvederu stojí vstup 14 euro a do Dolního 12 euro. Pokud se chcete podívat do obou budov, můžete zakoupit výhodnější lístek za 20 euro. Do rozhlehlých zahrad je vstup celoročně zadarmo.

5. Peleš

Hned po tom, co v Rumusku navštívíte povinně Drákulův hrad Bran a budete se bát, vaše cesta by mohla pokračovat na hrad Peleš. Hrad o své existenci prozrazuje už z dáli. Štíhlé věžičky s cimbuří, dřevěné balkony s necudnými sochami. I tak by se dal popsat tento hrad, nebo snad zámek? Z obou má trochu. Peleš se nachází ve městě Sinaia v Rumunsku. Zámek je obklopen terasovými zahradami anglického stylu. Přestože se zámeček může jevit jako romantické sídlo, místní často vypráví o tajných sexuálních orgiích, které se na zámku děly. Svou architekturou nezapadá do podoby rumunských hradů a zámků. Jeví se jako magické místo, které do zdejší krajiny přičaroval neznámý kouzelník. Uznejte, nehledali byste tento styl loveckého zámku spíše v Anglii?

Připravte se, že jakmile vkročíte na pozemek zámku, vyrojí se vám za zády ochranka, která vás bude tiše pronásledovat po celou dobu vaší přítomnosti v prostorách zámku. Na některá místa se nesmí vkročit, budete na to i upozorněny osobním strážcem. Přesto vás čeká přes 150 různorodých komnat, avšak ne do všech se dostanete. Každá z nich má svůj jedinečný vzhled. Nejimpozantnějším místem v zámku je reprezentační sál, který se pyšní třemi podlažími.

Vstupné se pohybuje dle okruhů, za menší zaplatíte 30 leu, za ten větší 60 leu. Což je v přepočtu na naše 150 a 300 korun.

Foto: Shutterstock.com