Nejlepší evropské road tripy. Sbalte si a vydejte se za dobrodružstvím

Autor:

Dovolená se dá strávit různými způsoby. Jestli jste se rozhodli pro road trip, čeká vás cesta plná dobrodružství. Nechte se inspirovat 3 výlety na zajímavá místa v Evropě.

Objevte nová a zajímavá místa

Hlavní výhoda road tripu spočívá v tom, že si můžete jet po vlastní ose a v tempu, které vám vyhovuje. Sami si naplánujete zastávky a co chcete vidět. Cesta autem má i další plus, objevíte nespočet dalších zajímavých míst, na kterých můžete zastavit a pořádně je prozkoumat. V případě, že hodláte při cestování ušetřit i nějakou tu korunu, ustelte si přímo v autě. I to zavání dobrodružstvím.

Co budete na road tripu potřebovat?

Partu dobrých přátel. Nezapomeňte, že spolu budete 24 hodin denně a na poměrně malém prostoru. Úspěch cesty závisí na posádce. Důležitá věc, na kterou nesmíte zapomenout, je pojištění auta. V zahraničí vás snadno překvapí špatně udržovaná silnice nebo neohleduplní řidiči.

Sbalte si spacák, bude se vám hodit nejenom při nocování v autě, ale i pod širým nebem. Chcete to vzít pěkně po staru? Pak nezapomeňte přibalit mapu. Věříte-li spíš online zařízením, pak vezměte navigaci nebo mobilní telefon s nabíječkou.

Zjistěte si, jak to funguje v zemích, kterými budete projíždět. Potřebujete pas nebo si vystačíte s občankou, je nutná dálniční známka nebo to vezmete po okreskách? Máte v autě něco, co nesmíte přes hranice převážet? Teď přichází na řadu samotná otázka, kam vyrazit. Cesta je ve vaší režii, máte nespočet možností

Za krásami pobaltských republik: Česko-Polsko-Litva-Lotyšsko-Estonsko

Baltské republiky jsou jako stvořené na road trip. Nenajdete tu totiž kopce, ale jen nekonečně dlouhé a většinou rovné silnice. Jestli na svou cestu autem přibalíte ještě kola, pak udeříte hřebíček přímo na hlavičku. V místě, které se dotýká Baltského moře, se vám bude jezdit parádně. Navíc si tu přijdou na své jak milovníci nedotčené přírody, tak obdivovatelé architektury. Na svém výletě se nezapomeňte zastavit ve všech velkých městech, ve Vilniusu, Rize a Tallinnu.

Tip: Asi hodinu cesty od Tallinnu najdete průzračné jezero Rummu s troskami zatopené věznice. Výletu rozhodně nebudete litovat, a navíc si užijete soukromí.
Kolik budete potřebovat času? Nechte si na prozkoumání Pobaltí alespoň tři týdny.

Pro milovníky slunce a pláží: Česko–Rakousko-Itálie

A nakonec road trip pro všechny dobrodruhy, kteří milují sluníčko a koupání v moři. Vydejte se přes Rakousko až do slunné Itálie. Po cestě se určitě zastavte u úžasného jezera Lago di Garda, kde si přijdou na své milovníci vodních sportů i horské turistiky. Pokračujte do oblasti Toskánska až na pobřeží Maremma. Jedná se o nejdelší souvislý kus italského pobřeží. Pláže jsou tu panenské a prakticky liduprázdné. A až se dostatečně nabažíte té nádhery, pokračujte do Vieste na jihovýchod Itálie. Tady můžete obdivovat členité pobřeží a krásné scenérie. Lidí je tu podstatně víc a pokud chcete mít soukromí, budete muset na hůře přístupné pláže dál na jih.

Tip: Příjezd soukromým autem do Maremmy je regulovaný. Raději se na aktuální situaci zeptejte v informačním centru v Alberese.
Kolik budete potřebovat času? Na italský roadtrip si vyhraďte dva týdny.

Foto: Shutterstock.com