Nejlepší místo pro pozorování hvězd najdete v Chorvatsku

Autor:

Zatímco Češi znají Chorvatsko spíše jako místo pro trávení letní dovolené, země může naopak nabídnout ještě více. Nejen tedy pláže a bujaré večírky. Útočiště zde najdou i milovníci hlubokého a nepoznaného vesmíru.

Mezinárodní asociace Dark Sky po pečlivém zkoumání označila nedotčená místa, která jsou nejlepší pro pozorování hvězd. Těchto míst je přes 195 a nacházejí se po celém světě. Nejčastěji mezi ně patří přírodní parky a rezervace, nicméně asociace vybírá i města, která se zavázala snížením světelného znečištění.

Zajímá vás, kam tedy v Chorvatsku vyrazit, abyste i vy měli možnost nahlédnout pod pokličku tajemství vesmíru a pod jakou hvězdnou oblohou třeba požádat svou drahou polovičku o ruku?

Pak se vydejte na ostrov Hvar, přesněji do města Jelsa. Město získalo titul jako jediné v celé zemi. Disponuje těmi nejlepšími předpoklady pro pozorování hvězd a planet v této části světa. Může se tak stát zajímavým místem například pro milovníky focení noční oblohy. Přeci jen s profesionálními fotoaparáty a dalekohledy lze zachytit nevídané věci.

Nicméně je potřeba také uvést, že dokonalé místo pod hvězdnou oblohou člověk nevybuduje za jeden den. Dva roky město pracuje na tom, aby se stalo řádnou hvězdářskou komunitou a to ve spolupráci s Chorvatským svazem astronomů. Podařilo se dokonce dosáhnout, že je veřejné osvětlení v 82 % šetrné a nevzniká tím právě světelné znečištění. V důsledku toho je oblast v noci velmi tmavá, což prostředí dodává určitou atmosféru vybízející k pozorování třeba Mléčné dráhy nad hlavou. Vybudovalo se zde rovněž stálé místo pro pozorování meteorů, díky kterému se loni objevil nový meteorický roj.

Zdroj informací: International Dark Sky Association
Zdroj foto: Pixabay