Mají sice malou rozlohu, ale to neznamená, že by v nich žilo také málo obyvatel. Některé jsou známé, jiné zase ne. Každý z nich má, ale svůj příběh. V některých byste možná chtěli žit, protože jsou to například daňové ráje, ale v jiných by vás čekal vellmi těžký a nehostinný život.
Lichtenštejnsko
Knížectví vypadá jako klín mezi Rakouskem a Švýcarskem a občas na něj lidi zapomínají. Vzhledem k tomu, že jeho plocha činí necelých 160 km čtverečních, žije v něm necelých 40 tisíc obyvatel – až by jeden řekl, že se každý s každým zná. V čele státu stojí kníže a je to poslední evropský stát, jehož název pochází ze šlechtikého rodu. Jako jediný stát leží kompletně celý v Alpách.
Přestože silniční spojení je uspokojivé, pokud byste chtěli použít vlak, tak se svezete pouze na úseku 9 kilometrů. A až budete chtít vyrazit v zimě na hory, můžete pro změnu zkusit právě Lichtenštejnsko – země je povětšinou hornatá, a proto ideální pro lyže či jiné sporty. Ostatně nejznámější zimní středisko je Malbun.
Tuvalu
Když otevřete mapy, budete potřebovat lupu, abyste stát v Oceánii našly. Má totiž jen 26 km čtverečních a skládá se z několika malinkých ostrůvků. Bohužel se brzy může stát, že přestane existovat. Vzhledem k nejvyšší nadmořské výšce, která je jen 5 metrů, jsou ostrovy ohroženy globálním oteplováním.
Předpokládá se, že mohou zaniknout do konce století v důsledku potopení se do hlubin moře – nová Atlantida. Pro místní obyvatele je Tuvalu nehostinné. Pitná voda tu téměř neexistuje a země je prašná, těžko na ní něco pěstovat – přesto tu sklízejí kokosy, tropické ovoce a daří se zde batátům, avšak pro turisty je to ráj – dostatek písečných bílých pláží a korálových útesů.
Nauru
Stejnojmenný stát se nachází na korálovém ostrově v Tichém oceánu. Rozhloha činí 21 km čtverečních. Kdysi nejbohatší stát se rázem stal svojí noční můrou. Na ostrově byly naleziště fosfátu, které se ale staly zemi osudným. Kvůli nekontrolovatelné těžbě je většina země neobyvatelná. A kdysi velmi bohatí obyvatelé jsou dnes naopak velmi chudí.
Stát je závislý na podpoře Austrálie, přestože hrozí, že brzy ztratí svou nezávislost, kvůli hrozícímu bankrotu. Navíc je ostrov Austrálii používaný jako tábor pro uprchlíky – ti, kteří nedostanou azyl jsou rovnou přesunuti na Naury. Nutno podotknout, že život na Naury pro uprchlíky není žádný med – není zde moc bezpečno, zejména pro ženy.
Monako
Kdo by neznal kasino Monte Carlo, kotvící luxusní lodě a přepychový život milionářů. Přesto se země rozkláda pouze na necelých dvou kilometrech čtverečních, jde o druhou nejmenší zemi a zároveň nejhustěji obydlenou zemi na světě – ta první je mimochodem Vatikán. Monako se stalo velmi oblíbeným pro bohaté lidi, kteří si zde zřizují občanství nebo zakládají sídlo firem – země totiž nemá daň z příjmu ani daň z majetku – zajímavé je, že na sousední Francii se tyto osvobození od daní nevztahují.
Od 13. století je Monako v rukou rodu Grimaldiů – v čele země je kníže Albert II. Zemědělská výroba v mikroknížectví neexistuje – ostatně není na to prostor – proto se musí vše dováže, a to se také následně odráží na ceně. Monako je také hostitelem Velké ceny Monaka v závodech F1, které se jako jediné jezdí přímo ve městě a ne na závodním okruhu a také se zde jezdí Rallye Monte Carlo.
Foto: Pixabay