Nejúžasnější ztracená města světa, která byla znovu objevena

Autor:

Založeno, vzkvétalo, ale nakonec se na něj zapomnělo – takový osud mělo mnoho měst ve starověku. Některá jména kdysi slavných měst se uchovala alespoň v legendách nebo literatuře, avšak většina takové štěstí neměla. Ztratila se … než přišli náhodní objevitelé, kteří měli to štěstí – možná to byla jen hříčka náhod, aby je znovu objeveli a nezapomnělo se na ně. Od Sigiriya na kopci Srí Lanky až po popelem pohřbené Pompeje.

V roce 1799 se ocitl skotský armádní důstojník v jižní Indii, kde shodou náhod objevil starodávné ruiny. Znal místní pověsti, které vyprávěly o ztraceném městě, avšak nebyl si jistý, na co narazil. To, že se jedná o Vijayanagaru, zjistil až později. Objevil tak město, které pocházelo ze 14. století před naším letopočtem. Říše se proslavila krásnou architekturou – vyřezávané detailní obrazce zvířat, zejména pak koní a slonů, berou dech. Významné tu byly také obchodní a mezinárodní vazby. Často se na trzích obchodovalo s drahými kameny jako jsou safíry a diamanty, přesto to vše působilo úplně obyčejně vedle stánků se zeleninou. Město bylo zničeno a opuštěno někdy v 16. století.

Foto: Shutterstock – Kamenný vůz na nádvoří chrámu Vittala

V roce 1748 nechal vévoda z Neapole postavit letní palác asi 14 mil (22 kilometrů) jižně od Neapole. Nikdo z nich v té době nevěděl, na co při hloubení základů narazí. Při prvních výkopech byly nalezeny budovy a ulice ztraceného města. Informace se rychle roznesla a na místo se sjeli nejrůznější hledači pokladů a sběratelé umění. Později se zjistilo, že se jedná právě o Pompeje, které v roce 79 našeho letopočtu zničila erupce Vesuvu. Během viktoriánské doby bylo nalezeno mnoho dalších objektů – amfiteátr, fórum, ale i obyčejné vily. Dnes jsou Pompeje jednou z nejnavštěvovanější oblastí Itálie. Je zvláštní, jak se čas v Pompejích zastavil a přesto lze stále obdivovat nástěnné malby, které vypadají jako by je někdo nakreslil teprve včera. Značná část města stále nebyla odkryta, a tak archeologické vykopávky ve městě pokračují.

Foto: Shutterstock – Základy Amonova chrámu

Pokud jste někdy viděli film s Indian Jones a dobyvatelé ztracené archy, pak jste s fiktivním městem Tanis už seznámeni. Avšak skutečný příběh města je neméně zajímavý jako ten ve filmu. V roce 1939 tým Pierra Monteta vykopával 100 mil severovýchodně od Káhiry a hledal město zvané jako Zoan, které mělo být místem, kde se dle Bible narodil Mojžíš. Tým archeologů nalezl pohřební komory, obrovské chrámy i městský komplex budov. Tanis bylo nádherné město a také bývalé hlavní město Egypta. Nejstarší budovy byly postaveny kolem roku 1000 před naším letopočtem. Město zřejmě zaniklo kvůli obrovským záplavám a následnému sesuvu písku na město.

Když v roce 1868 německý podnikatel a dobrodruh Heinrich Schliemann zaháji archeologické vykopávky na tureckém pobřeží Egejského moře, byl si jistý, že nalezl bájné město Trója. To bylo proslaveno Homérovo epickou básní Ilias. Přestože Schliemann opravdu nalezl ruiny starověkého města, neexistuje do dnešní doby žádný důkaz, že by se mělo opravdu jednat o Tróju nebo že by právě u tohoto města proběla legendární Trojská válka. Dnes je tedy město známé pod názvem Hisarlik. Legenda říká, že Trója byla po deset let obléhána Řeky poté, co Paris unesl krásnou Helenu ze Sparty. Předpokládá se, že k tomu došlo někdy v roce 1200 před naším letopočtem.

Foto: Shutterstock – Pompeje

Džungle na Srí Lance je hustá a málokterý člověk se v ní dobře vyzná. V roce 1831 se zde v džungli nacházel major Jonathan Forbes, který se snažil přes džungli dostat na svém koni, avšak nebyl to úplně lehký úkol. Během této cesty objevil úžasné místo. Byl to keřem pokrytý kamenný vrchol Sigiriya, který byl zdoben pestrobarevnými freskami. Forbes tak objevil mýtické místo, které bylo opuštěno už od 14. století. Město bylo postaveno na skalnatém výběžku téměř 200 metrů nad džunglí. Původně tu byl buddhistický kláštěr ze 3. století před naším letopočtem. Později zde nechal král Kasyapa postavit bohatý palác, který byl také bohatě zdoben freskami. Palác byl obklopen zahradami, bazény a zrcadlovou zdí. Abyste se dostali až nahoru, zabere vám to zhruba jednu hodinu a čeká vás výšlap více jak 1200 schody, avšak tomu výhledu se nic nevyrovná.

Foto: Shutterstock